Cem ÖZDEMİR Yeşillerin Eşbaşkanı

0
11

Alman Yeşiller Partisinin eşbaşkanlarını belirlemek için yaptığı seçimli toplantı sonrasında, Cem Özdemir ve Claudia Roth (yeniden) Yeşiller Partisi eşbaşkanlıklarına seçilmişlerdir.

Alman Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanlarını belirlemek için yaptığı seçimli toplantı sonrasında, Cem Özdemir ve Claudia Roth (yeniden) Yeşiller Partisi eşbaşkanlıklarına seçilmişlerdir.
Yapılan seçimlerde oyların % 79.2 sini alarak seçilmeyi başaran Cem ÖZDEMİR için, 617 delege evet, 107 delege hayır oyu kullanmış, 46 delege ise çekimser kalmıştır.
Almanya açısından bir ilk olan bu durumun, ülkenin demokratik açıdan ulaştığı noktanın belirlenmesi açısından önemli olduğunu belirten uzmanlar, elde ettiği bu başarıyla da Cem ÖZDEMİR’in kendisine bakanlık yolunun açıldığını değerlendirmişlerdir.
Seçimlere katılan diğer adaylardan, eski eşbaşkan Claudia ROTH oyların % 82.7 sini alarak, yeniden seçilmiş, diğer aday Larry WILLEN ise tüm delegelerden ancak 9 oy toplayabilmiştir.
Avrupa’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük memnuniyetine yolaçan bu gelişme, kuşkusuz en büyük sevinci Avrupa’daki ÇERKES toplumunda yaratmıştır. Kendisi Çerkes kökenli olan Cem ÖZDEMİR, Avrupalı Çerkesler Federasyonu’nun en önemli destekleyicisi ve partneri olarak önemli etkinliklerine destek veriyor. Cem ÖZDEMİR’i seçildiği bu önemli görevi nedeniyle içtenlikle kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.
Azmi  BERBEROĞLU – Köln/ Almanya –
(16 Kasım 2008)

Sayı : 2008 12

Yayınlanma Tarihi: 2009-01-01 00:00:00