Rusya: Gürcistan ile çatışmada Gürcü saflarında Türkiye vatandaşları da yer aldı

0
448

Rusya, Gürcistan ile Ağustos ayında girdiği kısa süreli savaşta kendi güçleriyle çatışmaya giren yabancılar arasında Türk vatandaşlarının da bulunduğunu öne sürdü.

 Rusya Genel Savcılık Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandır Bastriykin, St. Petersburg kentinde düzenlenen bir konferansta, Gürcistan saflarında hangi ülke vatandaşlarının Rusya’ya karşı savaştığı yolundaki gazetecilerin sorusuna, “Amerika, Çek Cumhuriyeti, Çeçenistan, Baltık ülkeleri, Ukrayna ve Türkiye” yanıtını verdi. (..)

 Yabancı savaşçıların saldırıda yer almasının suç olduğunu kaydeden Bastriykin, bu konuyu Interpol yetkilileriyle yapacakları bir toplantıda gündeme getireceklerini söyledi.

Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Kaka Lomaia da Reuters haber ajansına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Böylesine saçma açıklamalarla ilgili yorumda bulunmak son derece güç. Yasal olarak sadece Gürcistan vatandaşları Gürcü ordusunda yer alabiliyor.

Ağustos ayındaki çatışmalarda dünyanın neredeyse yarısının askerlerinin ordumuzda yer aldığı yönündeki açıklamalar, barışçıl halkı öldürmelerini haklı göstermeye çalışan Rus yönetiminin fantezisinden ibaret” dedi. (Kaynak: milliyet.com.tr)

 

 Sayı : 2008 12 – 2009 01