“Ş’açe-2008 Ekonomik Forumu” etkilerini göstermeye başladı

0
488

Bir süre önce Karadeniz kıyısındaki sayfiye kenti Ş’açe’de (Шъачэ/Soçi) çalışmalarını tamamlayan Dünya Ekonomik (yatırımcı) Forumu “Ş’açe-2008”in cumhuriyetimiz Adigey’e ve cumhuriyetimiz kentlerine ekonomik bir canlılık ve artan ilgi getirdiği görülüyor. Yatırım programları çerçevesinde başkentimiz Maykop adına imzalanmış olan 15 yatırım projesi, artık uygulama aşamasına geldi ve uygulamalar da yer yer başladı.

Başarıda ana etken, kuşkusuz Maykop kent yönetiminin konut üreten büyük bir firma olan “Develompment-Yug” ile anlaşmış olmasıdır. Anlaşma gereğince Maykop kentinin batısında 247 hektarlık (iki bin 470 dönümlük) bir alan mikrorayon (küçük odalı) konutlar üretmesi için anlaşmalı firmaya tahsis edilmiş bulunuyor. Şu sıralarda kent yönetimi ilgilileri ile sözü geçen firma uzmanları arasında bir görüşme yapıldı ve konut inşa alanının sınırlarının belirlenmesi çalışmaları başlatıldı.

Böylesine büyük bir firma ile çalışılmakta olması, ekonomimize de bir canlılık getireceğe benziyor. Çünkü yakın bir gelecekte daha fazla sayıda yeni konuta kavuşmuş olacağız. Aynı zamanda da konut fiyatları düşecek ve birçok kişi eski konutundan yenisine geçme olanağına kavuşacak. (Kaynak: Adige Mak, 21.10.2008 – Çev: Hapi Cevdet Yıldız)

 

Sayı : 2008 12 – 2009 01