ŞEŞ TV Tamam, Şimdi Sıra Xbl TV de

0
12
Kafkas Dernekleri Federasyonu,
Çerkesçe TV talebini Cumhurbaşkanı Gül’e iletti   

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylığı ile başlayan süreçte, farklı dil ve kültürlerin kendilerini ifade edebilecekleri açılımlar gündeme gelmişti.
Kürtçe ve diğer etnik grupların dil kursları açabilmeleri MEB mevzuatında yapılan değişikliklerle gerçekleştirildikten sonra şimdi de Devlet kendi eli ile Kürtçe yayın yapan ŞEŞ TV yi (TRT 6), yerel seçimler öncesi spekülasyona da açık bir şekilde yayın hayatına soktu. ŞEŞ TV nin yayın hayatına girmesi başta Çerkesler olmak üzere Türkiye’de hızla asimile olan etnik yapıları da anadilde TV konusunda harekete geçirdi.
Türkiye’ de yaklaşık 900 yerleşim biriminde dağınık olarak yaşayan Çerkesler’in 56 derneğini bir arada toplayan Kafkas Dernekleri Federasyonu, ÇERKESCE TV konusundaki talebini Cumhurbaşkanı’na iletti.
Federasyon’un talebi sonucu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 5 Ocak Pazartesi günü, Çerkes toplumu ve taleplerinin konu edildiği bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmeye Federasyonu temsilen Genel Başkan Cihan Candemir, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Taymaz, Genel Sekreter Rahmi Aksu ve Genel Koordinatör Cumhur Bal katıldı
45 dakika sürdüğü belirtilen görüşmede Cumhurbaşkanı’na; Çerkes toplumunun pek çok sorunu olduğu, ancak güncel ve öncelikli sorunların, Abhazya’ya direk seyahat imkanı sağlanması, TRT’de Çerkesce (Adıgece ve Abazaca) yayınların yer alması ve üniversitelerde Adıge-Abhaz Dili ve Edebiyatı bölümleri açılması konuları olduğu aktarıldı. Taleplerin yazılı olarak sunulduğu ve Cumhurbaşkanı Gül’ün dosyayı bizzat inceleyeceğini ve gerekli birimlerle konuyu değerlendireceklerini söylediği açıklandı.

Sayı : 2008 12

Yayınlanma Tarihi: 2009-01-01 00:00:00