Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Ubıkh Gencin Başarısı

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Halk Müzesi’nde, Ubıkh fotoğraf sanatçısı Vaçaşa Jebağı’nın fotoğraf sergisi açıldı. Jebağı, İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesiydi. Suriye, Ürdün ve Dünya hallerinden oluşan fotoğraflarını sergiledi.

 Serginin açılışına, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür İletişim Dairesi Başkanlığı, Nart Televizyonu, “Дунейпсо Адыгэ зэкъуэшыны­гъэ: Dünya Adıge Kardeşliği” ve “ДжэгуакIуэ: Cegoko Kültür Merkezi” ön ayak oldular.

25. Jebağı, 1964 yılında Suriye’nin Kuneytra şehrinde doğdu. 1968 yılında Suriye ve İsrail arasındaki savaşta ailesi ile Türkiye’ye göçtü. Orta öğrenimini orada tamamladı ve fotoğrafa merak saldı. İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü’e girdi. Daha sonra Ubıkh genci,köklerinin olduğu yere, Mıyekupe’ye döndü. 1992’ den beri burada yaşıyor. Jebağı, Kabardey – Balkar’da ilk sergisini açarken, fotoğrafta 25. yılını kutluyor.

Fotoğraflarda dünyaca tanınan ünlüler, köydeki sade yaşantısını süren insanlar, dünyanın güzelliklerini görüyorsunuz. Sergiden amacının ‘aklındakini göstermek’ olduğunu söylüyor Jebağı.

Jebağı daha önce Mıyekuape, Noginks, Moskova, Türkiye ve Avrupa’nın bir çok kentinde sergiler açtı. Bundan sonraki segilerini Abhazya’da ve Krasnodar’da açmayı planlıyor. Sergi 14-25 kasım tarihleri arasında açık kalacak.

Haber: İstepan Zalina, Fotoğraf: Karey Elina

kaynak: http://www.adyghepsale.ru/archives%2000115%20nojab.htm

15 kasım 2008

Çev: Çurmıt Sebahattin

 

 Sayı : 2008 12

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img