Abhazlardan Çağrı, Türkiye Abhazya’yı tanı!

0
479

Dünya Abhaz Halkı Birliği Başkanı Taras Shamba, Türkiye’nin Abhazya Cumhuriyeti’ni devlet olarak tanımasını istedi. 

Taras Shamba, Düzce Abhaz Kültür Derneği’ni ziyaret ederek kentte yaşayan Abaza kökenli vatandaşlarla bir araya geldi. Abhazya’nın gelişmesi konusunda açıklamalarda bulunan Shamba, ülkesinin her geçen gün ekonomik ve sosyal yönden ilerlediğini ve geliştiğini söyledi. Abhazya Cumhuriyeti’ni Türkiye’nin henüz resmen devlet olarak tanımadığını belirten Shamba, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşımını olumlu bulduklarını ifade etti. 

Gül ile Erdoğan’ın, Rusya ziyaretlerinde çok samimi yaklaşımlarda bulunduğunu anlatan Taras Shamba, sözlerine şöyle devam etti: “Biz, Rusya ile Türkiye arasında eski buzların çözülmesinden yarar umuyoruz. İki ülkenin yakınlaşması bizim açımızdan da iyi olur. Rusya bizi tanıdı, ancak Türkiye henüz devlet olarak tanımadı. Bir ulusun ülke olarak tanınabilmesi için toprağının olması, o toprak üzerinde yaşayan halk olması ve devlet kurulması lazım. Uluslararası tarihçilerin tespitine göre Abhazlar dört bin yıllık bir tarihe sahip. Devlet olarak olması gerekenler bizde mevcut. Yürütme, yasama ve yargı sistemi itibariyle yapısal kurumlar oluşmuştur. Altı ülke daha bizi tanımaya hazırlanıyor. Türkiye ile tarihi bağlarımız var. Akrabalık bağlarımız var. Türkiye’nin bizi devlet olarak tanımasını istiyoruz. Bu bize güç ve moral verir.” 

 

Türkiye Soydaşlarımıza Sahip Çıktı 

Shamba, Abhaz diasporası konusunda ise dünyada 40’ın üzerindeki ülkede sürgüne uğramış Abazalar yaşadığını belirterek, “Bizim bu gezilerimizin amacı, diasporadaki soydaşlarımızın kültürlerini kaybetmemelerini sağlamak ve ilişki kurabilmektir. Sürgün koşullarından sonra soydaşlarımıza Türkiye kucak açmış ve sahip çıkmıştır. Bu bakımdan Türkiye’ye minnettarız” dedi. 

 

Ülkemizde Yatırım Yapın 

Taras Shamba, Abhazya ekonomisinin henüz yeni yeni geliştiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomimizin çok iyi olduğunu söyleyemeyiz, giderek gelişmekte ve kalkınmakta olan bir ülkeyiz. Bildiğiniz gibi üzerimizde çok ağır ambargo vardı. Şimdi ambargo kalktı. Bunun getirdiği avantajla turizm ve sosyal açıdan hızla gelişiyoruz.” 

Shamba, Türk iş adamlarını Abhazya’da yatırım yapmaya davet ederek, Abhazya’da yatırım yapmak isteyen firmalara önemli kolaylık ve avantajlar sağlandığını sözlerine ekledi. 

(Düzce Damla) 

 

Sayı : 2009 04