Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği görkemli bir törenle açıldı

0
532

Nadir YAMAÇ- Emrullah CANBOLAT / Kahramanmaraş 

Belediye Başkanı Poyraz, Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği fahri üyesi olmak istediğini ifade etti. Poyraz bundan sonra da desteklerinin süreceğini ve kültür mozaiğinin parçalarından biri olan Çerkes vatandaşların yanında olacaklarını dile getirdi. 

2002 yılında temelleri atılan Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği binası, birinci katının tamamlanmasının ardından yoğun bir katılımla açıldı. 

Düğün salonundan kafeteryaya, misafirhaneden kütüphaneye, öğrenci misafirhanesinden bilgisayar laboratuvarına birçok bölümün bulunduğunu ifade eden Kafkas Kültür Derneği Başkanı Aytural Eyerci, tüm kültürel faaliyetlerin bundan sonra kendi binalarında gerçekleştirileceğini kaydetti. 

Eyerci, kültürün tartışılmaz bir öğe olduğunu ve kendilerinin de bundan sonraki faaliyetlerinde daha azimli ve daha istekli olacaklarını belirtti. Kendi binalarına geçmenin sevincini yaşadıklarını ifade eden Eyerci, binada emeği geçen ve yardımlarını esirgemeyen tüm hayırsever vatandaşlara teşekkür etti. 

Eyerci’nin konuşmasının ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise, derneğin fahri üyesi olmak istediğini ifade etti. Poyraz bundan sonra da desteklerinin süreceğini ve kültür mozaiğinin parçalarından biri olan Çerkes vatandaşların yanında olacaklarını dile getirdi. 

Hangi milletten olursa olsun birlik ve beraberlik içerisinde hizmetlerine devam edeceklerini kaydeden Poyraz, binanın diğer katlarına da yardım sözü verdi. Geçen aylarda Kafkas kökenli vatandaşlardan yılın belediye başkanı ödülünü aldığını vurgulayan Başkan Poyraz; “Bu ödül benim için çok önemli ve gurur verici bir ödüldü. Bunu bana layık gördüğünüz için teşekkür ederim” dedi. 

Bu binada güzel hizmetlerin verileceğinden kuşkularının olmadığını dile getiren Poyraz, ‘Kafkas Kültür Derneği’nin sosyal ve kültürel anlamda ilimize çok önemli katkılar sağlayacağını’ belirtti. 

Poyraz’ın konuşmasının ardından söz alan Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Cihan Candemir ise, ‘gelenek ve göreneklerin nasıl yaşanacağı ve nelerin yapılması gerektiği konusunda bu tesislerde birlik ve beraberlik içerisinde gelecek nesillere katkı sağlayacaklarını ve bu konuda önemli kararların alınacağını’ vurguladı. 

Federasyon çatısı altında 56 derneğin bulunduğunu kaydeden Candemir; “Türkiye’de 5 milyonda fazla Çerkes vatandaş bulunmakta. Anadolu’nun bağrına yerleşen bu asil millet, bu topraklar için canını seve seve vermiş, silah arkadaşlarıyla omuz omuza mücadele etmiştir” diye konuştu. Son olarak Candemir, Türkiye’nin kültürel zenginliğine zenginlik katacaklarını ifade etti. 

Konuşmaların ardından 1995 yılından itibaren dernek başkanlığı yapmış ve dernek binasına yardım eden kişilere plaket verildi. 

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a Dernek Başkanı Aytural Eyerci, Federasyon Başkanı Candemir’e Azmi Alkış, Dernek eski başkanlarından Kemal Demir’e Milli Eğitim Müdür yardımcısı İbrahim Özdemir, Cemil Doğan’a Şeyda Bozkurt, Mahmut Cantürk’e Ahmet Yavuz, Nevzat Tarakçı’ya Mücahit Aslan, Nedim Canbolat’a Taki Yıldırım ve Habip Karakurt’a ise Dr. Fatih Sevinç plaket verdi. 

Öte yandan açılışa, Ak Parti milletvekillerinden Mehmet Sağlam, Cafer Tatlıbal, Fatih Arıkan, Veysi Kaynak, İl Kültür Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, Kipaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

  

Sayı : 2009 04