Statükocuların Yöntemleri Kafkasya’da da Aynı

0
10

Statükocuların Yöntemleri Kafkasya’da da Aynı
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde (KBC) “Yerel Sınırların Belirlenmesi” ve “Mera Hayvancılığı İçin Kullanılacak Arazilerin Statüsü” yasa tasarılarının gündeme gelmesi ile Adıgeler arasında başlayan huzursuzluk, yasa tasarılarının kabulü ile artmış, tepkiler gösterilmiş ve 17 Kasım günü başkent Nalçik’te miting düzenlenmişti. Yasa, KBC Devlet Başkanı tarafından onaylanmadığı için yürürlüğe girmedi, ancak huzursuzluk sona ermedi.
17 Kasım Mitingini düzenleyen 5 Sivil Toplum Kurumundan ikisinin Başkanı feci şekilde dövüldü, birinin Başkanı saldırı girişiminden son anda kurtuldu. Adıgey Cumhuriyeti’ndeki bir Sivil Toplum Kurumu Başkanının evine Molotof kokteylli saldırı düzenlendi.
Saldırganlarla ilgili herhangi bir sonuca ulaşılamamış olması, ‘Rus derin devleti işbaşında’ söylentilerine neden oldu.
  Sivil muhalefeti şiddetle sindirme girişimi..

Neler oldu?
31 Ekim
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti (KBC) Parlamentosu, “KBC’nde bulunan belediyelerin statüsü ve sınırları hakkındaki yasada değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı” nı ve “Mera hayvancılığı yapılan toprakların statüsünü belirleyen yasa tasarısı” nı kabul etti.
17 Kasım
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’in Abhazya Meydanı’nda, beş Adige sivil toplum kurumu öncülüğünde, parlamentoda kabul edilen toprak yasasını protesto etmek için bir miting yapıldı.
Mitingi düzenleyen kurumlar:
Xase                                                  : Başkan; İbrahim Yağan 
Dünya Adige Kardeşliği                  : Başkan; Zamir Şuhov 
Kabardey Kongresi                         : Başkan; Muhadin Xaçetlov
Kabardey-Balkar Çerkes Kongresi           : Başkan; Ruslan Keşev
Abhazya Gönüllü Gaziler Birliği      : Başkan; Aleksey Bekşokov 
20 Kasım
İbrahim Yağan: “Ruslar’ın tavrı KBC’ndeki toprak ihtilafı konusunda net değil. Bilmiyoruz belki de çok net; genel duruşlarına bakarsak, Ruslar daha çok Adigeler ile Balkarların birbirlerine girmesini istiyor sanki. Çünkü bu onların işine geliyor. Daha sonra da adaleti sağlayan güç olarak gelip, tartışılan toprakların devlet toprağı olduğunu söyleyip süreci rafa kaldırırlar. Şu durumda her şey olabilir. Adigeler ile Balkarlar arasında büyük çatışmalar da çıkabilir. Böyle bir risk mevcut maalesef.” (Kafkasevi)
24 Kasım
KBC Xase, KBC Çerkes Kongresi ve Dünya Adige Kardeşliği kurumları, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde 26 Kasımda yapılacak Forum toplantısına destek verdi: “Çerkes halkının bizim desteğimize ihtiyacı var. Bundan dolayı Çerkes halkının haklı ve adil talepleri için yapacakları eylem ve girişimlere tam destek veriyoruz”.
30 Kasım
KBC Çerkes Kongresi Başkanı Ruslan Keşev ile Elberd Bora feci şekilde dövüldü.
4 Aralık
KBC Xase yaptığı açıklama ile, 5 Aralıkta yapılacak mitingin, provokasyon duyumları nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.
5 Aralık
KBC Xase Başkanı İbrahim Yağan dövülerek hastanelik edildi. Yağan; “Cumhuriyetin lideri Arsen Kanakov hala Ruslan Keşev’in dövülmesiyle ilgili açıklamada bulunmadı. Adige toplumsal hareketlerinin liderlerine karşı yapılan saldırıların durdurulması için bir girişimde bulunup, yetkililere herhangi bir emir de vermedi” dedi.
6 Aralık
1.
Adigey Cumhuriyeti’ndeki Sivil Toplum Kurumu “Çerkes Kongresi” Başkanı Murat Berzeg’in evine, uykuda oldukları bir saatte molotof kokteylli saldırı düzenlendi.
2.
KBC Gençlik Forumu Başkanı, Dünya Adige Kardeşliği Derneği Başkanı ve KBC Xase Koordinatörü Zamir Şuhov, saldırı girişiminden son anda kurtuldu ve can güvenliği gerekçesi ile Cumhuriyet dışına çıktı.
8 Aralık
İbrahim Yağan; “Evet, saldırganlar kendilerini ‘Müslüman’ gruplara mensup olarak tanıttılar. Ama bunu özellikle yaptılar. Çünkü böyle bilinmesini ve yayılmasını istiyorlardı. Maksatları hedef çarpıtmaktı. Saldırıyı yapanlar Kanakov’un adamlarıydı. Bizim milli meselelerimize sahip çıkmamızdan rahatsız oldular. Bilmeden rantlarına mani olduk.”  
10 Aralık
Saldırıyla ilgili resmi araştırmalar sorulduğunda “Xase” başkanı İbrahim Yağan; polisin ancak şimdi (9.Aralık.2009) olaylarla ilgili soru sorduğunu, ancak bunun çok önemli olmadığını çünkü yapanlara ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Ve ekledi:
“Burası bizim anavatanımız ve o olmadan yaşayamayız. Yaylacılık topraklarını muhafaza etmek istiyoruz, çünkü bunlar Kabardey (Çerkes) köylerimizin ana kaynağıdır. Mücadeleye devam etme kararı aldık.” (NatPress)
17 Kasım Mitingi Düzenleme Komitesi 
bildirisi;
Değerli Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti Vatandaşları,
17 Kasım 2009 Salı günü saat 12.00’de Nalçık Abhazya Meydanı’nda Adige halkının mitingi var.
31 Ekim’de Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti Parlamentosu yaklaşık 100.000 dönümlük toprağın 5 Balkar yerleşkesine tahsisini, kanun tasarısının 2. okunuşundan sonra onaylamıştır. Eski Balkar yerleşkeleri Chereksky, Cheghemsky ve Elbrussky ‘ye 330.000 hektardan fazla toprak tahsis edilmişti, tarihe göre cumhuriyetin tüm yerleşkesine ait olan göçebe hayvancılık alanları da dahil… Sonuç olarak 40.000 Balkar tarım nüfusu yaklaşık 430.000 hektar toprağa sahip olmuştur. Bu da her Balkar’ın 1 Adige’den 10 kat fazla toprağa sahip olması demektir.
131 numaralı Federal Yasa’nın yürürlüğe konmasının adil olmayan sonuçlara yol açmasıyla ilgili olarak Adige kuruluşları Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti’nde oluşturulan duruma bir çıkış yolu ve bir uzlaşmanın peşindedir, KBC Adige nüfusu bir miting organize etmiştir ve tüm vatandaşları katılmaya davet etmektedir.
17 Kasım Mitingi Düzenleme Komitesi
Ekler:
1.1780 haritası
2.1922 haritası
3.2009 haritası
KBC:
Alan: 12.500 km²
Nüfus: 901.494
Çerkesler (Kabardeyler) %58, Balkarlar %11, Ruslar %23, Diğerleri %8
 

 
 
 

Sayı : 2009 12

Yayınlanma Tarihi: 2009-12-01 00:00:00