Çerkes Diasporası’ndan Küresel Çağrı

0
7

·         Çerkes Soykırımının 147. yılıdönümünde yalnız acılarımızı hatırlamak için değil, dünyanın 21 Mayıs’ı ‘Çerkes Soykırım ve Sürgünü’ olarak tanımasını talep etmek dağınık ve bölünmüş Çerkes halkarını yeni ve çağdaş bir yol haritasında buluşturmak, ’çifte vatandaşlık’ hakkımızı haykırmak ve asıl olarak Rusya, soykırım yaptığını kabul edinceye kadar mücadele edeceğimizi duyurmak üzere bir araya geliyoruz.
·         *Ulusların geçmişini hatırlama şeklinin, geleceğinin oluşturulmasında en önemli araç’ olduğundan yola çıkarak, uluslararası belgelerdeki tanıma göre de ‘sürgün’ ve ‘soykırım’a tabi tutulmuş Çerkeslerin 21 Mayıs’ı yalnız bir simge gün olarak değil aynı zamanda yaşadıkları topraklardaki ‘kimlik ölümüne’ karşı bir direniş Hak ve özgürlük mücadelesinin her yıl yenilenen başlangıç tarihi olarak da görmesi gerektiğini haykıracağız.

Geçtiğimiz sene 21 mayıs eylemlerini farklı ülkelerde gerçekleştiren uluslararası organizasyon komitesi, bu yıl da farklı ülkelerden örgütlerin katılımıyla bir inisiyatif oluşturarak diasporaya ve dünya kamuoyuna yönelik eylem çağrısında bulundu.

ABD, Almanya, İsrail ve Türkiye’den 14 örgütün katıldığı MAY21 inisiyatifi, bulundukları ülkelerin Rusya temsilcilikleri önünde protesto eylemi gerçekleştirecekler. Diaspora ve dünya kamuoyuna yönelik bir çağrı metnini inisiyatife ait may21.org adresli web sayfasından duyuran inisiyatife Türkiye’den şu ana dek:
Adige Khase Çerkes Derneği (Gaziosmanpaşa), Birleşik Kafkasya Derneği, Demokrasi İçin Çerkes Girişimi,·Jıneps Gazetesi, Kafkas Vakfı, Kafkasevi, Kafkasya Forumu,·Samsun Birleşik Kafkasya Derneği·destek ve katılımlarını açıkladılar.
Türkiye’de moderasyonunu Kafkasya Forumu’nun üstlendiği, ortak basın bülteni ve içerikle eylemlere hazırlanan MAY21 İnisiyatifi’nin çağrısı şu şekilde:
Rusya’ya, Çerkesya’nın nerede olduğunu sorun!
Modern Avrupa tarihinin ilk soykırımı, Çerkesleri Çerkesya kıyılarından söküp atmıştır. İmparatorluğunu kurabilmek adına Çerkesleri ve ülkelerini yok etmeyi seçen Rusya, Çerkes soykırımı halen dünyadan saklamaktadır.
Bugün 147 yıl sonra Çerkesler Soçi Olimpiyatları’na karşı küresel bir inisiyatif örgütleyerek gerçekleri dile getirmektedir. Soçi, Çerkesya’nın başkenti ve bütün bir halkın yok oluşa sürüklendiği, sürgüne yollandığı ana limandı. Rusya’nın 150 yıl öncesinde Çerkesya zaferini ilan ettiği yer, Krasnaya Polyana, Olimpik müsabakaların ana merkezi olacaktır.
Soçi Olimpiyatları’na karşıt olmak sadece 150 yıllık hatıralar ile ilgili değildir. Aynı zamanda bu mücadele, insanlığa karşı, Çerkeslere karşı işlenen süregelen suçlar, UNESCO Dünya Mirası alanlarının çevresel yıkımı, 50 milyar dolarlık maliyetiyle tarihin en pahalı Olimpik oyunlarına yol açan yolsuzluklar ve bölgedeki insan hakları ihlalleriyle ilgilidir.
Sadece Çerkeslere değil, insanlık tutkusu olan herkese çağrı yapıyoruz:
Sizi, bulunduğuz yere en yakın Rusya temsilciliğine, Çerkesya’nın nerede olduğunu sormaya davet ediyoruz.
– BERLİN KUZEY KAFKASYA KÜLTÜR DERNEĞİ
– BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ
– CALIFORNIA ÇERKES DERNEĞİ
– ÇERKES KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ
– ÇERKES ENSTİTÜSÜ MÜNİH
– GAZİOSMANPAŞA ADIGE KHASE-ÇERKES DERNEĞİ
– İSRAİL ÇERKES DERNEĞİ, NEFİNE
– JINEPS GAZETESİ
– DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ
– KAFKAS EVİ
– KAFKASYA FORUMU
– KAFKAS VAKFI
– ÜRDÜN KAFKASYA ÇERKESLERİ DOSTLARI DERNEĞİ
– SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ
www.may21.org

Sayı : 2011 05

Yayınlanma Tarihi: 2011-05-01 00:00:00