Güney Osetya, Kapatılan Parti Seçimlerde Aday Gösterecek

0
393
Güney Osetya’da devlet başkanlığı seçimleri 2011 sonunda yapılacak. Seçimlerin kesin tarihi Yüksek Seçim Kurulun tarafından belirlenecek.
Kapatılan Sosyal Demokrat Partinin Başkanı Dmitri Tasoyev gazetecilere yaptığı açıklamada, parti olarak tüm seçimlere katılacaklarını söyledi. Tasoyev “Seçim kanununa uygun olarak hareket edeceğiz. Adaylar için oylamanın yapılacağı bir ön kongre yapılacak, daha sonra delegeler devlet başkanı adayımızı seçecek. Ardından Sosyal Demokrat Parti adına aday olacak kişiyi seçim kuruluna sunacak, inisiyatif grup oluşturulacak” dedi.
Tasoyev, partinin lağvedilmesine rağmen “Parti organizasyonumuz anayasaya uygun olarak çalışmalarına devam ediyor. Partimizin faaliyetleri hakkında toplumda bilgilendirme çalışmaları yürütüyoruz. Mahkemenin son kararının ardından baskı ile partiden bazı üyelerin ayrılmış olmasına rağmen, sosyal demokratların savundukları değerleri paylaşan vatandaşların katılımı konusunda bir süreklilik görülüyor. Elbette mahkemenin hakkımızda almış olduğu kararın ardından tam olarak bir parti gibi çalışamayız, ancak varlığımızı sürdürme hakkına sahibiz” dedi.
Güney Osetya Yüksek Mahkemesi, Tshinval Şehir Mahkemesinin 3 Mart tarihli Sosyal Demokrat Partinin kapatılması hakkındaki kararını 18 Mayıs’ta onaylamıştı. (Ajans Kafkas)

Sayı : 2011 07