İbrahim Yağan saldırıya uğradı

0
373
KBC “Adige Hase” Başkanı İbrahim Yağan 19 Temmuz gecesi saldırıya uğradı. 5 genç ellerindeki demir sopalarla bir misafirlikten dönen İbrahim Yağan ve karısına evlerinin önünde saldırdı. Saldırganlar İbrahim Yağan’ı dakikalarca dövdü. Yağan’ın karısı saldırganlarda maske olmadığını ama başlarındaki beyzbol şapkalarıyla yüzlerini sakladıklarını söyledi.
Nalçik Devlet Hastanesine kaldırılan Yağan’ın başından yara aldığı ve durumunun kritik olduğu belirtildi. Abhazya Cumhuriyeti ‘Adige Hase’ başkanı Aslan Beştoev, saldırıya Yağan’ın medyada yer alan yozlaşma karşıtı açıklamalarının neden olduğunu belirtirken şöyle dedi:
 “Olayların detayını henüz bilmiyorum ama bu saldırının nedeni Yağan’ın yozlaşma karşıtı söylemleri ve çalışmalarıdır. Bu, İbrahim’e ikinci ciddi ikazdır. Otoriteler Yağan’ı susmaya ve Çerkes halkının haklarını savunmaya son vermeye zorluyor.”
Khloponin başkanlığında toplanan Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi Halk Konseyi üyeleri, Yağan’a yapılan saldırı konusunda ortak bir bildiri yayınladı:
 “Olayın daha önce tanınmış Kuzey Kafkasyalılara yapılan saldırılarla bir ilgisi olduğuna inanıyoruz. Bu suç demirden başka bir donanımları ve güçlü argümanları olmayan kişiler tarafından planlanmış ve uygulanmıştır. Bunlar etnik uyum ve barışla ilgili uzlaşma yolları aramak konusunda diyaloğa girmek istemeyen aciz kişilerdir. Kabardey Balkar kolluk güçlerinin ayrıntılı bir soruşturma yapmasını ve bulgular hakkında kamuoyunu derhal bilgilendirmesini istiyoruz.”
Derleme Çeviri: Serap Canbek

Sayı : 2011 07