Putin ‘Demokrasi Ödülü’nü alamadı

0
474
Demokrasiyi teşvik edenlere verilen Quadriga Ödülü’nün bu yılki töreni Putin nedeniyle iptal edildi. Ödülün Putin‘e de verileceği açıklanınca gelen tepkiler nedeniyle, bu yıl kimseye ödül verilmemesine karar verildi. Almanya‘da demokrasiyi teşvik eden kişilere verilen Quadriga Ödülü için bu yıl kararlaştırılan isimler arasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin‘in de yer alması, bazı politikacıların büyük tepkine yol açmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü de kararı eleştirerek, Putin yönetimi altında insan hakları konusunda büyük gerilemeler yaşandığını bildirmişti.
Gelen tepkiler üzerine ödülü veren “Werkstatt Deutschland” adlı derneğin kurulu, bu yıl hiç kimseye ödül verilmemesi kararını aldı. Karar neticesinde ödülün sadece Putin‘e değil, layık görülen diğer üç kişiye de -Türk öğretmen ve yazar Betül Durmaz, Filistin Başbakanı Selam Feyyad ve Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa- verilmesinden vazgeçildi.

Cem Özdemir üyelikten istifa etti

Kurul üyeleri gelen yoğun eleştiriler nedeniyle endişe duyduklarını ve bu yıl hiç kimseye ödül verilmeyeceğini bildirdi. Ödül törenleri, her yıl, Batı ve Doğu Almanya‘nın birleşme tarihi olan 3 Ekim’de Berlin’de düzenleniyordu.
Bu yılki ödülün Putin‘e verilmesine karşı çıkan ve derneğin kurul üyesi olan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, kurul üyeliğinden ayrılma kararı almıştı. İki yıl önce ödüle layık görülen eski Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel de ödülün Putin‘e verilmesi durumunda, ödülünü iade edeceğini duyurmuştu. Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson ise cuma günü protesto amacıyla ödülünü iade etmişti.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de Quadriga Ödülü’nü alan kişiler arasında bulunuyor. Erdoğan ve Karzai, ödülünü, 3 Ekim 2004 tarihinde Berlin’de düzenlenen bir törenle almıştı.

Sayı : 2011 07