‘Arap baharı’nda Çerkes hazanı

0
497

Abhazya ve Adıgey yönetimleri Suriye’deki çatışmalı ortamdan Çerkeslerin de zarar görebileceği endişesiyle, Suriye’deki kardeşlerinin anavatanlarına dönüşünü kolaylaştırmak üzere harekete geçerken, ABD ve Almanya’daki diaspora örgütleri de Rusya Federasyonu’na çağrı yaparak, Suriye’deki soydaşların geri dönüşleri için gerekenleri hızla yerine getirmelerini istedi.

Suriyeli Çerkesler, anavatanların kucak açması ile umutlanmış olsa da, gerek Suriye’den çıkış zorlukları, gerekse yeni bir ‘göç’ zorunluluğunun doğması nedeniyle oldukça sıkıntılılar. Abhazya Devleti ve Abhaz Federasyonu yetkililerinişn Suriye’ye yaptığı ziyarette, durumun sanılandan daha endişe verici olduğu görüldü. Özellikle Hama, Humus, Derne ve Golan kentlerinde yoğun olarak yaşayan Çerkeslerin, Esad muhaliflerinin de aynı kentlerde güçlü olması nedeniyle durumlarının daha da zorlaştığı belirtiliyor.
Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Feridun Aksoy, Suriye’ye yaptıkları ziyaret sonrası izlenimlerini aktarırken, taraf olmaktan kaçınan Çerkeslerin, çatışmalar şiddetlendikçe, muhalifler tarafında ‘‘ya bizdensin ya onlardan’’ yaklaşımıyla taraf seçmeye zorlanmaya başladıklarını, bunun da çok kaygı verici olduğunu söyledi.

Sayı : 2012 01