Kitap: Kapalı Bahçe – Kadın ve Harem

0
491
Gita Yayınları
Yazar: Marc Helys
“Bir kadın olarak döneminin cesur gezginlerinden olan gazeteci yazar Marie Léra, kadın yazarların eserlerinin okuyucular tarafından önemsenmediğini fark edip bir erkek ismi olan Marc Helys takma adıyla İstanbul haremleri ve Osmanlı kadınları hakkında yazdığı öyküleri topladığı bu kitabı, Kapalı Bahçe adıyla 1908 yılında yayımladı.
Komik ve dokunaklı hikayelerle dolu olan kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarındaki haremleri ve Türk kadınlarının yaşamlarını önyargı ve yanlış bilgilerden arınmış bir şekilde, mizah dolu ve sevecen bir dille anlatıyor.
O dönemlerde zengin evlerinde bulunan haremleri hiç tanımadan kulaktan dolma bilgilerle yazan ve anlatan çoğu gezginin aksine, Marc Helys 1901, 1904 ve 1905 yıllarında İstanbul’a yaptığı üç yolculukta Nuriye ve Zennur adlı kadınlarla arkadaş olmuş ve onlarla birlikte İstanbul’un birçok haremini tanımış ve o evlerdeki yaşamları inceleme fırsatı bulmuştur.
Pierre Loti’ye Mutsuz Kadınlar (Les désenchantées 1906) adlı romanının alt yapısını hazırlayan Marc Helys, Kapalı Bahçe ile Türk kadınlarının isteklerinin sözcüsü olurken sıradışı kadınların hayatlarından kesitler sunuyor.”

Sayı : 2012 01