Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Alla meydan okudu

Gürcistan’dan bağımsızlık ilan ettikten sonra ilk devlet başkanlığı seçimlerinde Moskova’ya yakın adayın kaybettiği Güney Osetya’da sular durulmuyor. Sandığın galibi, muhalif lider Alla Cioyeva, 25 Mart’ta tekrarlanacak seçimlere katılmama kararını açıkladı ve ekledi: “Meşru başkan benim.”
RİA ajansının bildirdiğine göre, Güney Osetya’da geçtiğimiz 27 Kasım tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimlerini az farkla kazanan Alla Cioyeva, adil geçmediği iddiasının ardından 23 Mart’ta tekrarlanması kararlaştırılan seçimleri tanımadığını açıkladı.
Güney Osetya’da 27 Kasım 2011 tarihinde yapılan ve Alla Cioyeva’nın, Moskova yanlısı olduğu belirtilen Anatoli Bibilov karşısında zafer kazandığı devlet başkanlığı seçimleri, Anayasa Mahkemesi tarafından geçersiz ilan edilmiş, seçimlerin 23 Mart 2012’de tekrarlanması kararlaştırılmıştı.

Bibilov aday değil

Öte yandan olaylı seçim sürecinin aktörlerinden Anatoli Bibilov, 25 Mart’ta yeniden yapılacak olan seçimlere katılmayacağını açıkladı ve diğer eski adayların da aynı şekilde davranması gerektiğini söyledi.
Kasım 2011’de yapılan seçimleri, ülkenin geleceğine dair fikirlerini hayata geçirebilme imkanı olarak gördüğünü ve bu yüzden aday olduğunu belirten Bibilov, “Ancak Yüksek Mahkeme tarafından geçersiz kabul edilen bu seçimler insanlarımızı karşı getirdi. Sorun neredeyse kan dökülecek noktaya geliyordu. Tüm bunlar düşmanlarımızın değirmenine su taşıyor, Büyük Rusya ile ilişkilerimizi zorlaştırıyor ve devletimiz için doğrudan tehdit oluşturuyor. Bir vatansever ve subay olarak, kişisel istek ve duyguların insan yaşamından değerli olmadığını biliyorum. Güney Osetya’nın geleceği 25 Mart’ta yapılacak adil ve şeffaf seçimlere bağlı. Vatandaşlarımızın birbirleriyle karşı karşıya gelmeden, geriye bakmadan seçimlerini yapabilmesi için Mart’ta yapılacak seçimlere aday olmayı düşünmediğimi açıklıyorum” dedi.
 “Geçen yılki devlet başkanlığı seçimlerine aday olarak katılan herkesi de aynı şeyi yapmaya, halka ve devlete karşı sorumluluk göstermeye çağırıyorum” diyen Bibilov, “Bir müddet kişisel duygularımızı unutmamız ve seçimlere katılmamamız gerekiyor. Rekabet mantığından halen çıkmamış olanları da, anayasaya aykırı hareketlerde bulunmamaya ve halkı tahrik etmemeye çağırıyorum. Şu durumda Güney Osetya devlet başkanlığına yeni siyasetçilerin aday olması ülkemizin çıkarlarına daha iyi hizmet edecektir” açıklamasında bulundu. (ajanskafkas)

Sayı : 2012 02

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img