Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkesce nihayet vize aldı

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun 2 yıldır her düzeyde yürüttüğü mücadele olumlu sonuç verdi. YÖK, yaklaşık 2 yıldır süren hazırlıkların ardından Çerkes kökenli yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’nde eğitim dili Kabardeyce olacak bölümün açılmasına onay verdi. Samsun’daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde de aynı bölümün önümüzdeki günlerde açılması bekleniyor.

YÖK; Martin Artuklu Üniversitesi’nde 2009 yılında önce yüksek lisans; 2011 yılında da lisans düzeyinde Kürtçe bölüm açmasının ardından Türkiye’de ilk kez Çerkesce diliyle ilgili bir yükseköğretim bölümünün kurulmasına onay verdi. Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’nde Kafkas Dili ve Edebiyatı Bölümü kuruldu. Lisans düzeyinde eğitim verecek bölümün aynı zamanda kurulan “Çerkes Dili ve Kültür Ana Bilim Dalı Başkanlığı” kapsamında eğitim verecek.
Kontenjanı YÖK belirleyecekLisans düzeyinde eğitim verecek bölüm için eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcandöneminde başlatılan çalışmalar yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın göreve gelmesinin ardından bölümün açılmasına onay verildi. Türkiye’nin ilk Çerkesce eğitim verecek bölümünün kontenjanın kaç öğrenciden oluşacağına YÖK karar verecek. Erciyes Üniversitesi’nde kurulan Kafkas Dili ve Kültürü bölümüne 2013 ya da 2014 yılında öğrenci alınması bekleniyor.
Öğretim üyeleri Kafkasya’dan gelecekKafkas Dili ve Kültürü bölümünde eğitim verecek öğretim üyelerinin yurtdışından getirilmesi için de çalışma yapıldığı öğrenildi. Bu kapsamda Kafkasya’dan Türkiye’ye gelecek öğretim üyeleri için Erciyes Üniversitesi, Türkiye’deki 60 derneğin çatısı olan Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ile işbirliği yapacak.
Eğitim dili Adığece olacakErciyes Üniversitesi’nde açılan Kafkas Dili ve Kültürü bölümünün eğitim dili Adığece olacak. Çerkes Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı kapsamında üniversitede zaman içerisinde farklı lehçelerde bölümlerin de kurulması planlanıyor.
Samsun’a da Kafkas bölümü açılacakErciyes Üniversitesi’nde kurulan bölümün ardından Çerkes kökenli yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne kurulması planlanan Kafkas Dili ve Kültürü bölümünün yakın zaman içinde YÖK’ten onay alması bekleniyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne kurulacak bölüm için de yurt dışından öğretim üyesinin getirileceği ifade ediliyor.
KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü ve YÖK’le yapacakları görüşmelerin ardından yeni kurulan Kafkas Dili ve Kültürü bölümündeki öğretim üyesi sıkıntısını Kafkasya’daki üniversitelerle görüşecek çözeceklerini ifade etti. Kadıoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde de Kafkas Dili ve Kültürü bölümünün kurulmasına ilişkin kararın kısa bir süre içinde açıklanmasını beklediklerini kaydetti. Kadıoğlu,”KAFFED bu konuyu çok uzun zamandır gündeminde tutuyordu. Bugüne kadar bir dizi görüşmeler gerçekleştirildi, sonuçta böyle güzel bir karar çıktı. Bu süreçte emeği geçen başta geçmiş yönetim kurulumuz olmak üzere herkese ve bilhassa kararın alınmasında bize yardımcı olan tüm yetkililerimize teşekkür ediyoruz” dedi.(Fırat KOZOK 18-01-2012)

Sayı : 2012 02

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img