Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Drama, kolay öğretiyor

Uzunyayla Kültür ve Dayanışma Derneği’nde (Kayseri) anadil kurslarında, çocuk (8-12) ve yetişkin (18-30) gruplarının çalışmaları, İlkay Karaduman  liderliğinde, drama teknikleri kullanılarak yürütülüyor.
Anadilin seslerini oyunlarla öğrenen Guğe ve Pse Grubu çalışmalarını sıkılmadan yürütebiliyor. Guğe, bir dersini de Boğaziçi Üniversitesi’nde Adığece okuma yazma öğrenen iki kişiden biri olan Bernes Karaçay’ın da katılımıyla yaptı.
Drama yönteminin üç aşamasın dan biri, değerlendirmedir. Katılımcılar ders ile ilgili hissettiklerini paylaşırlar değerlendirme kısmında.
Dünkü dersin değerlendirme kısmında paylaşılanlardan:
– “Okuldan çok yorgun çıktığım halde buraya zevkle geliyorum. Dilimizin seslerinin zor olduğunu düşünüyorum ama vazgeçmeyeceğim.”
– “Tahta başında siz, sıralar ardında biz olmadığımız için; sıkılmıyoruz. Keyif aldığım için vazgeçmeyeceğim”
– “Ben pişmanım geçen senelerde kursunuza katılmadığım için. Mezun olmama az kaldı. Bu şehirden gideceğim için üzülüyorum. Derslerinizi iple çekiyorum”.
– “Daha önce de dil kursuna katılıp yarım bırakmıştım. Çünkü orada sıkılmıştım. Okulda tahtadakini geçir. Adığece kursunda yine tahtaya bak otur! Burada öyle olmadığı öğreniyorum ve eğleniyorum.”
– “Ben İngilizce kursuna gidiyorum. Bizim dilimiz İngilizceye göre çok daha zor. Hiç bilmediğimiz semboller ve sesler öğreniyoruz. Zor bir dille karşı karşıyayız. Ama sıkılmıyorum. Devam edeceğim.”
(kaffed)

Sayı : 2012 02

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img