Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Türkiye ve Dönüşen Kafkasya

YTÜ Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi (BALKAR) tarafından düzenlenen Türkiye’deki Kafkas Toplulukları ve Dönüşen Kafkasya" başlıklı sempozyum 6 Mart’ta gerçekleştirildi.
Geçtiğimiz yıl yayınlanan “Türkiye’de Çerkesler: Diasporada Geleneğin Yeniden İcadı” adlı çalışmasında Türkiyeli Çerkeslerin kendilerini nasıl tanımladığını inceleyen Prof. Dr. Ayhan Kaya (İstanbul Bilgi Üniversitesi), bu çalışmayı oluşturan bazı verilerden yola çıkarak ‘Çerkeslerin anlam dünyaları’nı ele aldı.
Dünyada etno-kültürel kimliklerin kullanıma girmesi ve Türkiye’deki demokratikleşme sürecinin Çerkeslerin toplumsal hafızalarına işlerlik kazandırılmasına da hız verdiğini belirten Kaya, azınlıklar tarafından üretilen çoğunluk kurgusunun etno-kültürel sınırlar açısından büyük önem taşıdığını ve Çerkeslerin çoğunluk karşında duyduğu dışlanmışlık hissinin geleneğin yeniden icadında önemli bir etken olduğunu kaydetti.
Didem Baş Bilge, 1980 sonrası neslin internet üzerinden kurduğu bağların etkisini, kendisinden önceki iki kuşağın tecrübeleri ile karşılaştırarak açıkladı: “Ancak kendi dar bölgesindeki Çerkeslerle iletişim kurabilen ve en fazla yaşadığı şehrin valisine ulaşabilme imkanına sahip bir kuşağın ardından, büyük şehirlerde farklı bölgelerden gelen Çerkeslerle bir araya gelebilen bir nesil geldi. 1980 sonrası nesil ise internetin günlük hayata girmesine şahit oldu. Farklı ülkelerde yaşayan Çerkesler ilk kez bu kadar geniş bir iletişim imkanına sahip oldu. Bu da Çerkes kimliğinin yeniden üretilmesine yeni bir yön kazandırdı”
“Türkiye ve Rusya’nın Kafkasya Siyasetinde Çerkeslerin Etkisi”ni konu edinen yazar Yalçın Karadaş ise Türk dış politikasının çevresindeki olaylarla ilgisinde ‘Türk vurgusunun’ belirleyici olduğunu, bununsa reelpolitik ile ilgili olmayıp, tamamen ırkçı reflekslere dayandığını kaydetti. Karadaş, “Rusya’daki son seçimlerde yeniden devlet başkanı seçilen Vladimir Putin’e en büyük desteğin yüzde 99’a varan oy oranıyla Kafkasya’dan çıkmış olmasını nasıl değerlendirmeliyiz?” şeklindeki bir soru üzerine ise ‘Kafkasya’da demokratik bir seçim süreci gerçekleşmiş olmasının mümkün olmadığını’ belirtti. (ajanskafkas)
 

Sayı : 2012 03

Yayınlanma Tarihi: 2012-03-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Açlık ve yoksulluk sınırında vahim tablo

TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img