Çerkeslerin tedavi metodları

0
441

-The Lancet Gazetesi Editörüne, Çerkesler tarafından uygulanan garip bir kanatma şeklini bildirdiği için, üniversitemizin askeri cerrahi* bölümünde tahsilini tamamladıktan sonra Karadeniz’de donanma görevi yapan Bay Beveridge’ye minnettarım. Beveridge’nin yazdıklarını ekliyorum:
‘’Ayın 19’unda, Gelencik’te bir çerkese uygulanan kanatma metodu gözlemledi. Hastanın alnındaki damarların şişmesini sağlamak için bnir mendil boynuna sıkıca bağlandı, arkadaşı keskin bir aletle alnındaki damarlarda birkaç delik açtı. Sonra kanı durdurmak için boynundaki mendili alnındaki deliklerin üzerine bastırarak bağladı. Hastanın şikayetinin baş ağrısı olduğu öğrenildi.
Çerkeslerin çoğunluğunun eklem romatizmasından şikayetçi olduğunu öğrendim. Bunun nedeninin geceleri yerde yatıp soğuğa maruz kalmaları olması muhtemel. Ayrıca cilt enfeksiyonlarına da rastlanıyor.’’
George Ballingall
*Standar bir klinik alanın yanı sıra becerileri olağan dışı durumlara adapte etmeyi öğreten tıp dalı.
****************************
(The Lanset adlı medikal yayının 2 Eylül 1854 tarihli sayısından)
-Çerkesya’da ceviz ağacından elde edilen şekerin akciğer hastalıklarına ve halsizliğe iyi geldiği düşünülüyor. Ağacın gövdesine ilkbaharda bir delik açılıyor ve özsuyundan akan tatlı sıvının koyulaşması bekleniyor.
(The Colonist 21 Aralık 1837)

Sayı : 2012 04

Yayınlanma Tarihi: 2012-04-01 00:00:00