Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Doğaya beyazperdeden bakış

Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, 27-28-29 Nisan 2012 tarihlerinde Artvinin Arhavi; Rizenin Fındıklı ve Pazar ilçelerinde ilk kez gerçekleştireceği  Gola Doğa Filmleri Festivali ile bölgede yıllardır devam ettiği çalışmalara bir yenisini ekliyor.
Gola’nın bir süredir yürütmekte olduğu yerel tarımı desteklemeyi hedefleyen Sürdürülebilir Yaşamın Kayıt Altına Alınması ve Meyve Mirası Projesi’ne paralel olarak bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek film festivali, bölge insanının doğa ile kurduğu yakın ilişkiyi pekiştirmeyi hedefliyor.
Bu amaçla, doğayı konu edinen ve sürdürülebilir yaşamın dünyanın farklı yerlerindeki örneklerinden oluşan bir film seçkisi sunarak, Doğu Karadeniz insanına iç içe yaşadıkları coğrafyanın ve sürdürmeye çalıştıkları geleneksel yaşam tarzının tüm dünya genelinde ne kadar değerli ve önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyor. Sinemanın insanların hayatında pozitif değişimler yapabileceğine inanarak hareket ediyor.
Festival gösterim mekanı olarak kullanılmayan eski köy okulları ve çay alım yerlerini seçerek, etkinliği bölgeye özgü bir deneyime dönüştürmeyi amaçlıyor.
Festivalde altısı yabancı altısı yerli olmak üzere toplam on iki film gösterilecektir. Yöredekine benzer deneyimlerin farklı perspektiflerden sunulacağı seçkide dünyadaki arı krizine derin, alternatif bir bakış sunan Güneşin Kraliçeleri (Queen of the Sun), suyun geleceği konusunda Güney Amerika’dan çarpıcı örnekler veren Susuzluk (Thirst), gibi belgesellerin yanı sıra 2007 yılından beri hız kazanan hidroelektrik santrallerinin Karadeniz’e olan onarılamaz zararlarını konu alan Akıntıya Karşı gibi Türkiye’den örneklere de yer verilecektir. Festival 2004 yılında kaybettiğimiz usta yönetmen Süha Arın’ı “Eski Evler Eski Ustalar” dizisininin ilk belgeseli “Sisler Kovulunca” ile anacak. Tümü ücretsiz olan gösterimlere paralel olarak düzenlenecek çocuk atölyesi ve söyleşilerle de yöredeki katılımın arttırılması hedefleniyor.
İlgilenener, Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği’nin etkinliklerine ilişkin ayrıntılı bilgiyi
www.golader.org ve www.yaylafest.org’dan edinebilir.

Sayı : 2012 04

Yayınlanma Tarihi: 2012-04-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img