Jıneps’ten çağrı

0
278

Kasım sayımızda yayınlanan “Gazetemizin sıkıntılı günleri” yazısında belirtildiği gibi, gazetemizin sıkıntısı giderlerini karşılayamama noktasına gelmesidir.

Açıkçası; Yayın Kurulu toplantılarında 2013 yılı Ocak ayında veda sayısı görüşmeleri yapar durumda idik. Telefon ve sosyal medya üzerinden destek sözleri ve moral aşılayan yaklaşımlar geldi. Çerkeslerin Türkiye kamuoyu ile ve birbirleri ile iletişiminde önemli bir boşluğu doldurduğu gerçeği ile devamlılık konusundaki inadımızı, gazete giderlerini karşılayamamak durumu kırıyor iken, gelen destek sözleri kararımızı gözden geçirmemize neden oldu. 2013 yılının ilk altı ayı, bir yandan gazetenin yayımı devam edecek, diğer yandan da gerekli maddi koşulların oluşturulması için görüş alış-verişleri yapılacak. Maddi koşulların zorlaması sonucu bir adım geri çekilerek en aza indirdiğimiz aylık giderleri karşılayabilecek destek sözü halen söz konusu değil, buna karşın böyle bir karar aldık.

Gazeteye yönelik bütün eleştirilerine karşın “devam etmelisiniz” diyen okuyucuların bu kararda özellikle etken olduğunu belirtmeliyiz.

Gazetenin abone sayısını arttırarak ve satış yaparak (satış noktalarından) ayakta durması ideal olanı. Ancak böyle örnekler çok az. Üstelik bizim gibilerin durumu daha da zor. Onca yılın biriktirdiği kimlik bilinci sorunu ortada iken bunu gerçekleştirmenin en azından şimdilik olasılık dışı olduğu, yaşanan onca dergi-gazete pratiğinden sonra anlaşılır olsa gerek. Gazetenin gerekliliğine inananların destekleri önemli. Neler olabilir?

• Reklam

• Sayı veya sayfa sponsorluğu

• Aylık sabit katkı (Bütçeyi yormayacak yıl boyu ödenecek bir miktar)

• Abone sayısını arttırmak

• Çerkes yoğun yerleşim yerleri ve Derneklerde gönüllü kişiler üzerinden satış yapmak

Gazeteye dair herşeyi her zaman konuştuk. Yayın politikasına yönelik eleştiriler, tartışmalar oldu, olacak. Daha iyisinin olması gerektiğini bizler belirtiyoruz öncelikle. Ek olarak, aylık gazete haftalık gazeteye evrilmeli diyoruz.

Kısaca üzerinde konuşulabilen bir gazete olması için, gazetenin devam edebilmesi gerekiyor. Yedi yılı geride bırakanlar, daha uzun ömürlü ve hatta kalıcı bir gazete için size sesleniyor.

Destek verin!

Jıneps Yayın Kurulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz