Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kafkasyalı kadınların sesi

Doş Dergisi ekibi, tüm Kafkasyalı kadınların ortak sesi olacak bir kadın dergisi çıkardı.


Moskova’da yayınlanan Doş Dergisi ekibinin çıkardığı ve Kafkasya’nın ilk bağımsız kadın dergisi olarak tanıtılan Kadınların Sözü”nün ilk sayısının tanıtımı, 13 Ağustos’ta Caharkale Şehir Kütüphanesi’nde yapıldı.

Derginin ilk sayısında Çeçenya’da çocuk ölümleri, annelik yardımlarının kullanımındaki hileli tablolar, hapisten çıkan kadınlara yardım eden ‘Laram’ sivil örgütü hakkında bir dosya, Kızıl Haç çalışanı Luiza Hajgeriyeva ve şarkıcı Marina Aydayeva ile yapılan röportajlar, Dağıstanlı doktor ve hayırsever Ayşat Magomedova hakkındaki hatıralar yer alıyor.

Doş ve Kadınların Sözü yazı işleri müdürü İsrapil Şovhanov, dergide her bir Kafkasyalı kadının şahsi endişe ve problemlerini dile getirme imkanı bulabilmesinin amaçlandığını kaydetti. Şovhalov, “Kafkasya’da kadınlar her zaman geri plandaydı. Kadınların hakları hiçbir zaman konuşulmadı, zaten hiçbir zaman hakları da olmadı. Kadının sorununun yakını bir erkek, baba, dede, erkek kardeş ya da eş tarafından çözüleceği düşünüldü ve böyle öğretildi. Ancak son zamanlarda Kafkasya kadınları kendi haklarını, kararlı bir şekilde kendileri savunmaya başladı. Herhangi bir problemi gündeme getirmek isteyen her kadına imkan tanımak istiyoruz. İsteyen her kadın yazılarını gönderebilir” dedi.

Dergiye elektronik ortamda ulaşmak şimdilik Doş Dergisi sitesinden mümkün olacak. Daha sonra Kadınların Sözü için ayrı site açılacak.

Doş Dergisi 2003 yılında yayına başlamıştı. Başlangıçta sadece Çeçenya’ya hitap eden dergi, 2008’den itibaren Kafkasya geneline yönelik muhalif bir çizgide yayın yapmaya başladı. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img