Medvedev Soçi’de şaşırdı: “Neden turist yok?”

0
461

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki tatil bölgesi Soçi’de turist sayısının azlığından yakındı.Medvedev, Soçi ziyaretinde düzenlediği toplantıda 2014 Kış Olimpiyatları hazırlık çalışmalarını masaya yatırdı.

Bölgede elektrik dağıtım şebekelerinin onarıldığı bilgisini veren Soçi Belediye Başkanı Anatoli Pahomov, “Olimpiyat oyunları sırasında turistlerin kalacağı bölgede elektrik sorunu olmayacak. Bunun için çalışmalar yapılıyor. Tabi bunlar kentin bayındırlık planlarını da geciktiriyor, ama umarız bunları telafi ederiz.” dedi.

Bunun üzerine Medvedev, “Ama genelde tüm planlar nedense gecikiyor. Ben baktım, Soçi’de insan sayısı az. Geçen yıl, iki, üç ve dört yıl önce gördüğüm Soçi ile kıyaslamada turist sayısı daha az.” eleştirisi getirdi. Belediye Başkanı Pahomov da, turistlerin şimdilik genelde Soçi’nin Lazarevski semtinde kaldığını belirtti.

Başbakan Medvedev Soçi’nin turizm alanının değiştirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Tamam, bugün büyük inşaat çalışmaları yapılıyor. Bu da insanları biraz ürkütüyor. Ama yakın gelecekte turist sayısı açısından başka rakamları yakalamak lazım. Turizm Soçi’nin, Krasnodar bölgesinin kalkınma kaynağı.” uyarısında bulundu.

Soçi kentine gelen turist sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 40 azaldığı kaydedildi. 2012’de kenti 2,5 milyon turist ziyaret etmişti. (Cihan)