‘’Olimpiyat ateşinin güzergahı belirlendi’’

0
454

Soçi 2014 Olimpiyat Komitesi, Olimpiyat ateşinin geçeceği güzergâha ilişkin ayrıntıları açıkladı. Rusya topraklarında 14 bin kişinin elden ele devredeceği meşale, Kalingrad’dan başlayarak Vladivostok’a kadar 2900 yerleşim yerinden geçecek.

Olimpiyat ateşi 7 Ekim 2013 tarihinde yola çıkarak 123 gün boyunca Rusya Federasyonu vatandaşlarına olduğu gibi tüm dünyaya da geçtiği yerlerde Rusya’nın kartvizitini oluşturan tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıtacak.

Olimpiyat ateşi, sadece araba, tren veya uçakla dolaşmayacak. Meşale Rus troykası (üç atlı kızak araba), geyik ve köpeklerin çektiği arabalar, bisiklet ve kar araçları (snowcat), kızak, go-kart, kar jeti hatta biçer döver, fayton ve deve üzerinde de seyahat edecek. Ayrıca, tekne, yelkenli gemi, snowboard, paten ve kayakla, kanatlarla çekilenfünikülerle taşınacak ve de balonla göklere yükselecek.

Geleneksel olarak Olimpiyat ateşi Yunanistan’da yakılacak. 6 Ekim 2013 tarihinde yakılarak Moskova’ya getirilecek olan meşale toplamda 65 binin üzerinde kilometre kat edecek. Ateş, Rusya’nın 83 bölgesinden de geçecek. Soçi-2014 meşale turu, Kış Olimpiyat Oyunları tarihinde olimpiyat ateşinin geçtiği en uzun tur olacak. Meşale turu 7 Şubat 2014 tarihinde Kış Oyunlarının resmi açılış töreni ile sona erecek.