Boğaziçi Üniversitesi’nde Abazaca

0
637

Boğaziçi Üniversitesi’nde Abazaca seçmeli ders olarak müfredata eklendi. Abazaca dersini verecek olan Gunda Ankuab, süreci Jıneps’e anlattı.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

-Abhazya, Sohum’da doğdum. Babam yazar, filolog Doç.Dr. V.P. Ankuab. Annem filolog Doç. Dr. L.A. Khibba. Üniversiteyi Sohum’da bitirdim.2008 yılında, Türkiye’de ve hatta dünyada ilk Türkçe-Abazaca konuşma kılavuzunu Murat Papşu editörlüğünde hazırladık. E.Tiftikçi ile “Köprü 1” adlı Abazaca eğitim kitabının editörlüğü yaptım. Abazaca ve Rusça eğitim verebilmek için Abhazya’da eğitim ve yükselme kurslarına katılıp sertifikalar aldım.

-İlk kez Boğaziçi Üniversitesi’nde Abazaca dersi yapılacak, proje nasıl gelişti? Sizinle kimler irtibat kurdu?

-Boğaziçi Üniversitesi’nde Abazaca ve Adigece ders önerisini ilk olarak, KAFFED eski başkanı Cihan Candemir zamanında yapılan bir yönetim kurulu toplantısında Handan Demiröz yapmıştı. Handan hanım da ben de ACG (Abhazya Çalışma Grubu) üyesiyiz. Proje bu grup sayesinde oluştu ve devam etti. Bunu çok destekleyen Cihan Bey ve Handan Hanım, Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. A. Sumru Özsoy ile görüşmeye gitmişti. Geçen sene Handan Hanım beni Sumru Hanım ile görüştürdü, fakat ailevi sorunlar nedeniyle Abhazya’dan erken dönemedim ve yüz yüze görüşemedik. Mayıs ayında Handan Hanım ile beraber gidip Sumru Hanım’la görüştüm. Şartları, yeni sistemi ve kitap aşamasını konuşarak çalışmaya başladık. O zamandan itibaren Sumru Hanım ile çalışıyoruz. Yazın kitabın büyük bölümünü bitirdim.

-Abazaca oldukça zor bir dil, nasıl bir metot kullanacaksınız?

-Klasik metot kullanılacak. Yeni bir şey yaratmaya gerek yok, hazır olanları var. Ama ben bundan önce de uzun seneler Abazaca dersi verdim ve öğrencilerin daha çabuk öğrenmeleri için zamanla kendi metodum da oluştu. Uygulanan metot dilsel, görsel ve işitsel olarak karma şeklinde.

-Dersin katılımı nasıl olacak, kaç öğrenciniz var, ders kaç saat olacak?

Bu, seçmeli bir ders. Boğaziçi Üniversitesi’nin herhangi bir bölümünden her öğrenci katılabilir. Öğrenciler bu dersten kredi notu alacak. Şu an için dokuz öğrenci var. Ders seçmeleri iki hafta içinde bitecek, öğrenci sayısı azalabilir de çoğalabilir de. Ders, haftada üç saat olarak uygulanacak.

Haber: Elif Ergün