Düzce Üniversitesi’nde Adigece

0
408

Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi’nde Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü 2013-2014 eğitim dönemi için hazırlıklarını tamamladı. Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği’nin talebi üzerine açılan bölüm Ek Kontenjan kitapçıklarında yer aldı.

 

İlk yıl kontenjanı 20 olarak bildirilen bölümde öğrencilere Adige Dili ve Edebiyatı yanında Rusça dersleri de verilecek. Bölümün amacı, öğrencileri iyi bir dil eğitimi ile beraber seçmeli dersler ile Dilbilimi veya Toplumdilbilim alanlarına yönlendirmek olacak. Bölümün eğitim programı dil eğitimine temel teşkil edebilecek ikinci dil kazanımı ile ilgili dersler de içeriyor. 

DÜ’de ayrıca Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü de açıldı. DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite için büyük önem taşıyan Çerkes ve Gürcü Dili Edebiyatı bölümlerindeki eğitime Adigey Cumhuriyeti ve Gürcistan'daki Batum Devlet Üniversitesi’nden gelen akademisyenlerle devam edileceğini belirterek, "Düzce'nin kozmopolit özelliği göz önüne alındığında, bu farklı yapısı değerlendirildiğinde, bölümümüze çok fazla talep olacağını öngörüyoruz" ifadesini kullandı.


 

Sayı : 2013 10

Yayınlanma Tarihi: 2013-10-01 00:00:00