Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Geri dönüşe kota engeli

Adıgey’de geçici ikamet almak isteyenler için konulan yıllık kota doldu, ek kontenjan açılmayacak. Adıgey Federal Göç Hizmeti Başkanı Aleksandr Panteleyev, “Kota tükendi ve bu yıl için ek kontenjan açılmayacak” dedi. Geri dönüşçülerin mülteci statüsünden yararlanabileceğini, ancak Suriyeli Çerkeslerin bunu kesinlikle kabul etmediklerini belirtti. Şu anda Adıgey’de Suriyeli 137 geri dönüşçü aile (633 kişi) bulunuyor.

 

Adıgey Sağlık Bakanı Rustam Meretukov da geri dönenlerle ilgili sağlık hizmeti alanında bir sorun bulunmadığını, hatta geri dönüşçülerden bazılarının uzmanlıklarına bağlı olarak hastane ve polikliniklerde çalışmaya başladığını kaydetti.

Suriye’den gelenler için Rusça ve Çerkesçe derslerin devam ettiği, çocukların hızla okullarına adapte oldukları kaydedildi. (ajanskafkas)

 

Sayı : 2013 10

Yayınlanma Tarihi: 2013-10-01 00:00:00

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img