Halkları kaynaştırmak için 209 milyon dolar bütçe

0
422

Çok sayıda farklı etnik kökenden halkın bir arada yaşadığı Rusya’da hükümet, “ulus” bilincini artırmak için kolları sıvadı. Başbakan Medvedev, “çok uluslu Rusya’da birliğin güçlendirilmesini” öngören programı onayladı. Bu doğrultuda 6,7 milyar ruble (yaklaşık 209,3 milyon dolar) harcama yapılması planlanıyor.

Hükümetin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 2014-2020 yılları arasında hedefe ulaşması öngörülen program kapsamında, Rusya’da yaşayan farklı milliyetlerin örgütlenmeleri arasında diyaloğun geliştirilmesi, farklı milliyetler arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi ve farklı etnik kültürlerin karşılıklı dayanışmasının sağlanması hedefleniyor.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan programda, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1990’lı yıllarda Rusya’da bölgesel ve etik ayrımcılığın, ırkçılığın ve etnik hoşgörüsüzlüğün baş gösterdiğinin altı çiziliyor.

Programda, Rusya’da yaşayan farklı halkların tarih ve kültürleri hakkında bilgilerin daha geniş kitleler tarafından bilinmesinin, vatanseverlik bilincinin pekiştirilmesine yönelik toplumsal etkinlikler ve bilgilendirme kampanyaları düzenlenmesinin önemi vurgulanıyor.

Program kapsamında “Kültürler Diyaloğu” adlı etnik ve kültürel gençlik eğitim kampı düzenlenmesi, “Ortak Zaferimiz” adlı projenin desteklenmesi, “Rusya Uygarlığı” isimli fotoğraf yarışması düzenlenmesi, “Rusya Ulusunun Habercisi” adlı yayına, “Çok Uluslu Rusya” adlı sergi projesine destek verilmesi, ülkedeki farklı etnik kökenlere mensup halkların kültür merkezlerinin faaliyetlerinin incelenmesi planlanıyor.

– See more at: http://www.turkrus.com/62187-rusyada-ulusal-birlik-projesi-halklari-kaynastirmak-icin-209-milyon-dolar-butce–xh.aspx#sthash.coRmvO19.dpuf