KISA… KISA… KISA…

0
439

AİHM kararları

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sene başından beri Çeçenya ve İnguşetya vatandaşları tarafından açılan 14 dava hakkında karar aldı. Rusya Hukuk İnisiyatifi partnerlerinden ‘Astreya’ hukuki yardım örgütü temsilcisi Vanessa Kogan, Rusya’nın son olarak hamile bir kadın ve iki erkeğin öldürülmesiyle ilgili davada AİHM tarafından suçlu bulunduğunu açıkladı.

Luiza Dagayeva (Bopayeva), Şarip Haysumov ve Ramzan Alaudinov 17 Nisan 2000’de Caharkale’de Rus askerleri tarafından Oktyabrski geçici içişleri şubesine götürüldü. Yakınları o tarihten beri kurbanlardan haber alamadı. Luiza Dagayeva yedi aylık hamileydi.

İşkence Karşıtı Komite Çeçenya başkan yardımcısı Olga Sadovskaya, Çeçenya’da yaşanan iki savaşta işlenen suçlarla ilgili birçok davanın halen AİHM’de görülmeyi beklediğini kaydetti. Başvuruların çeşitli örgüt ve kişiler aracılığıyla yapıldığından başvurusu sayısı hakkında net bir rakam verilemeyeceğini belirten Sadovskaya, “Bekleyen yüzlerce dava var. Davaların incelenme süresinin uzaması herhangi bir bürokratik engelden değil, bu sayının kabarık olmasından kaynaklanıyor. Maalesef bir davanın görüşülüp karara bağlanması için olayın üzerinden 15-17 yıl geçebiliyor” dedi. (ajanskafkas)


Lezginka okuldan attırdı

Kislovodsk’ta Kafkasyalı 18 kolej öğrencisi geç vakitte gürültülü şekilde sokakta dans ederek toplumsal düzeni bozdukları için okuldan atıldı. Stavropol Kray İçişleri Bakanlığı, Kislovodsk Sağlık Koleji’nden 18 öğrencinin sokakta lezginka oynayarak toplumsal düzeni bozdukları için okuldan atıldığını açıkladı.

Verilen bilgilere göre, olay 8 Ekim gecesi meydana geldi. Alkollü oldukları ve gece saatlerinde gürültülü şekilde dans ettikleri kaydedilen gençler mahkemeye çıkarılıp idari para cezasına çarptırıldı. Polis ve bazı sivil toplum kuruluşları Kislovodsk sağlık koleji yönetimine, öğrencilerin sorumsuz davranışlarına izin verilmemesini isteyen yazı gönderdi.  Ardından, 30 Ekim’den 13 Kasım’a kadar 18 öğrencinin tamamı kolejden atıldı.

(ajanskafkas)