Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Sürgünü 150. Yılı Resim Yarışması

Adana Çerkes Derneği, 9-13 yaş arası çocuklar için “Çerkes Sürgünü 150. Yılı Resim Yarışması” düzenledi.

Yarışmanın Teması : Çerkes Sürgünü 150. Yıl

Yarışmanın ana teması etrafında Kafkasya’ya dönük mesajlar taşıyan, mitolojik,folklorik ve milli motifler konu olarak ele alınabilir.

Değerlendirmede resimlerin özgün yaratım özellikleri dikkate alınacaktır. Bükülmüş, rulo haline getirilmiş, kitap ve dergilerden kopyalanmış, daha önce yayınlanmış resimler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışmanın amacı

Türkiye’de yetişmekte olan yeni kuşağın kendi milli kültürüne, tarihine olan ilgisini artırmak ve bu konudaki gelişimine yardımcı olmak.Yetenekli gençlerin ortaya çıkarılmasını ve desteklenmesini sağlamak.

Yaş Grupları

Yarışma 9-13 yaş grubuna göre değerlendirilecektir.

Sergileme ve Katalog

Yarışmada dereceye giren resimlerle, jüri tarafından sergilenmeye değer bulunan resimler Adana’da ve Türkiye’nin çeşitli illerinde sergilenecektir.Yarışma sonucunda ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin yer aldığı bir katalog basımı planlanmaktadır.
Gönderilen eserler iade edilmeyecektir.

Teknik Özellikler

Resimler paspartulu olmalı katlanıp bükülmemelidir. Paspartunun arkasına yarışmacının adı soyadı doğum tarihi (ay-gün-yıl) adres, telefon bilgileri yazılacaktır.

Boyut

Çalışmaların kısa kenarı 35 cm den, uzun kenarı 70 cm den, uzun olmayacak ve her yarışmacı sadece bir eserle katılacaktır.

Malzeme

Çalışmalar yukarıda belirtilen ölçüdeki resim kağıdına karakalem, flomaster, guaş, suluboya, pastel, gravür, kolaj vb. tekniklerinde gerçekleştirilebilecektir

Süre

Çalışmaların en geç, 01/03/2014 tarihine kadar Adana Çerkes Derneğine ulaştırılması gerekmektedir.

Seçilen resimler 12-24 Mayıs 2014 tarihlerinde Adana Çerkes Derneğinde sergilenecektir.

Ödül

İlk üçe giren yarışmacılar Kafkasya Gezisi ile ödüllendirilecektir.

İrtibat: Songül KINIK, Tel: 0 505 778 71 44

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img