İKKD Etkinlikleri

0
488

İKKD Kültür ve Sanat Komisyonu, 6-15 yaş grubu çocukların katıldığı resim çalışması etkinliği düzenledi. Çocuklar, 15 Nisan ve 22 Nisan’da çocuklar Mine Bağ, Ahmet Özel, Hatice Gügercin, Seyhun Gügercin ve Orhan Halman eşliğinde çalıştı.

** İKKD Kültür ve Sanat Komisyonu, 6-15 yaş grubu çocukların katıldığı resim çalışması etkinliği düzenledi. Çocuklar, 15 Nisan ve 22 Nisan’da çocuklar Mine Bağ, Ahmet Özel, Hatice Gügercin,  Seyhun Gügercin ve Orhan Halman eşliğinde çalıştı. Resim etkinliğinin amacı;  çocukları Kafkasya’ya dönük mesajlar taşıyan , mitolojik, folklorik ve milli motifler etrafında konular üretmelerini  teşvik etmeye yönelikti.
Nart Destanlarını çizgi-roman şeklinde kitaplaştıran ressam Faruk Kutlu, resim çalışmalarından bir hafta önce sinevizyon eşliğinde Nart Destanlarıyla ilgili bilgi vererek çocuklarla sohbet etti ve ardından kitaplarını imzaladı.
Orhan Halman, resim çalışmalarına katılan çocuklara ve ailelerine şipsı-pasta ikramında bulundu.
Etkinlikte üretilen resimler,  2 Haziran’da yapılacak sergide paylaşılacak. Düzenlenecek sergi kokteylinde resim çalışmalarına katılan çocuklara katılım sertifikası sunulacak.  Katılımcı çocukların resimleri,   merkezi Nalçik’te bulunan Albina Tajeva Vakfı’nın bu yıl düzenleyeceği resim yarışmasına katılımcı olarak kabul edilecek.
** İKKD Genç, “Çerkes yeni yılı kutlamalarını başlatan kişidir Tsipinov. O çok bilinen Abhazya meydanı düğünlerini başlatan kişidir. Çerkes geleneklerine uygun evlilik ve düğün organizasyonlarını yeniden başlatan kişidir. Çerkes töresini ve yaşayış biçimini hayatın her alanına hakim kılmaya çalışan kişidir. Kısacası, dünde kalan ve unutulmaya yüz tutan neyimiz varsa onun bir şekilde ilgi alanındadır. Hayatını Çerkes Kültürünün unutulmaması, yeniden canlandırılması ve otantik özelliklerinin yaşatılmasına adayan Tsipine Aslan ve onun gibi kültürümüz için çok önemli işler yapmış adlarını bilmediğimiz, bu davanın gönül verenlerini onurlandırmak, onların ışığında bu çalışmalara bıraktıkları yerden devam etmek adına, kimliğimizi unutmadığımızı, peşimizi bırakmayan bütün acılara rağmen yok olmadığımızı göstermek için” çağrısıyla gençleri ve kendini genç hissedenleri, 28 Nisan akşamı İstanbul Kafkas Kültür Derneği’ndeki ‘Dijeş Daxe’ başlıklı geceye davet etti. Yoğun bir katılımın olduğu gece herkes tarafından beğenildi.

Sayı : 2012 05

Yayınlanma Tarihi: 2012-05-01 00:00:00