Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

İKKD Etkinlikleri

* İKKD Genç, Görsel Çalışmalar Grubu, Bağlarbaşı salonunda Yönetmen Jos de Putter’in 2002 yapımı belgeseli “Dans Grozny Dans”ın gösterimini gerçekleştirdi.
Çeçenistan’da yaşananları bir kez daha hatırlatan ve savaşın yıkımını çocukların gözünden görmeyi sağlayan belgeselin gösteriminin ardından; 23 Şubat “Dünya Çeçenya Günü”, Türkiye’deki Çeçen sığınmacılar ve Çeçen kampları üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.
* 25 Şubat akşamı Adıge dilinin değerli emekçisi Kuyeko Nalbiy için bir anma gecesi düzenlendi. Geceye, Adıgey Cumhuriyeti’nden Çetao İbrahim, Yenemuko Mevlüt, Perenuko Kutas, Vucuhu Mariyet, Kuyeko Janna ve Kuyeko Bella, TV programcısı Sveta Teş, kameramanı Sasha Nikanov katıldı.
Gecede Adıgey Devlet Sanatçısı Vucuhu Mariyet, Nalbiy’in çocuklar için yazdığı bir piyesi canlandırdı. Prof. Perenuko Kutas, Nalbiy’in eserlerinden seçmeler sundu.
* 3 Mart akşamı KAFFED ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği Anayasa Komisyonu tarafından düzenlenen, İstanbul Eski Baro Başkanı Prof. Dr. Yücel Sayman’ın katıldığı “Yeni Anayasa’da Çerkesler olarak ne istedik, neden istedik?” konulu bir toplantı gerçekleştirildi.
* 8 Mart’ta ‘8 Mart ve Bizim Kadınlarımız’ başlığıyla düzenlenen etkinlikte Mahinur Tuna, Ayşe Eşsiz, Elmas Eşsiz, Handan Demiröz, Günsel Şurdum Avcı ve İnci Hekimoğlu ile kadın sorunu ve Çerkes kadınının toplumdaki yeri tartışıldı.
* Ankara Çerkes Derneği Nıbjeug Tiyatro Topluluğu, “Uzunyayla’da Vahşet” isimli komedi oyunu ile 10 Mart’ta Bağlarbaşı Kültür Merkezinde sahne aldı.
Süre : 75 dk
Yönetmen : Jos de Putter
Tarih : 24 Şubat 2012 Cuma
Saat : 20.30
Yer : İKKD Dernek Binası Giriş Kat
Rusya’nın Çeçenistan’ı işgali sırasında, savaşın tam ortasında, çocukluklarıyla yetişkinlik arasında seçim yapmak zorunda bırakılan; eski bir dansçı olan Ramzan Akhmedov’un etrafında toplanarak savaşı sahip oldukları tek şeyle, dansla aşmaya çalışan çocukların öyküsüdür Dans Grozny Dans.
İKKD Genç, Görsel Çalışmalar Grubu “Cinexase”, Çeçenistan’da yaşananları bir kez daha hatırlamak ve savaşın yıkımını çocukların gözünden görmek için sizleri 24 Şubat Cuma günü, 20:30’da İstanbul Kafkas Kültür Derneği’ne bekliyor.

Sayı : 2012 03

Yayınlanma Tarihi: 2012-03-01 00:00:00

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img