Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

"Rusya’yı silah yoluyla çıkaramayız"

ABD başkanı Obama Rusya’nın Kırım’dan çıkarılması ya da bölgede tansiyonun düşürülmesi için askeri yollar kullanmanın işe yaramayacağını söyledi.

“Rusya’yı silah zoruyla çıkaramayız”

ABD başkanı Obama Rusya'nın Kırım'dan çıkarılması ya da bölgede tansiyonun düşürülmesi için askeri yollar kullanmanın işe yaramayacağını söyledi.

Avrupa turuna çıkan ABD Başkanı Barack Obama, Kırım krizine ilişkin yaptığı açıklamada, "Yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemek doğru olmaz. Rusya'yı silah zoruyla Kırım'dan çıkaramayız"dedi. Avrupa Birliği zirvesine katılan Obama, toplantı sonrası Avrupa Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy ile basının karşısına geçti. Toplantıda Rusya'nın Ukrayna'da daha ileri gitmesi durumunda alınacak önlemleri konuştuklarını belirten obama, bu önlemlerin özellikle Rusya'nin enerji sektörüne yönelik olacağını vurguladı. Toplantı sürdüğü sıralarda bina önünde toplanan aktivistler, liderler aleyhine gösteri düzenledi ve savunma bütçelerinin azaltılmasını talep etti.

Daha sonra NATO Genel Sekreteri Andreas Fogh Rasmussen'le bir araya gelen Obama, Ukrayna ve Rusya arasında gerilimin tırmanmanması halinde birliğin atacağı adımları değerlendirdi. 'Silahla çıkaramayız' Yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemenin doğru olmayacağını belirten ABD Başkanı, “Rusya'yı silah zoruyla Kırım'dan çıkaramayız” dedi. Obama, “Rusya'nın Kırım'dan çıkarılması ya da bölgede tansiyonun düşürülmesi için askeri yollar kullanmak işe yaramaz. Ancak hep birlikte tepkimizi göstermeye devam ettikçe, Rus halkı güvenlik, refah ve itibarın kaba kuvvetle elde edilemeyeceğni anlayacaktır” dedi.

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2014-04-10 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img