Düzce Üniversitesi Dil Laboratuvarı

0
456

Düzce Üniversitesi’nde (DÜ) kurulan “Çerkes Dili ve Edebiyatı Dil Laboratuvarı”, düzenlenen törenle açıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın, “Çerkes kültürünün dinamiğini kadınlar oluşturuyor. Kadınlarımız baş tacımız. Burada rektörümüzün ipi göğüslemesine çok sevindik, mutluluk duyduk” dedi.

Adıgey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rashid Khunagov, yaptığı konuşmada, DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü bünyesinde kurulan Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın Çerkes dili ve kültürünün devamlılığı açısından ciddi bir girişim olduğunu belirtti. Bu bölümün dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıdığını vurgulayan , Khunagov, “Dil, bizim kültürümüz için çok değerlidir. Dil olmazsa kültür yaşayamaz. İnsanlar bireysel çalışmalar yapabilir ama toplumu için kültürü için çalışmak çok önemlidir” dedi.

DÜ Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ise yılmadan çalışan, fikirlerini, düşüncelerini ve projelerini hayata geçiren çok başarılı bir üniversite olduklarını kaydetti. “Katıldığım bir seminerde ubıh dilini konuşan bir amca öldüğü için o dilin de öldüğünü söylediler. Bu bana inanılmaz bir üzüntü verdi” diyen Şerifoğlu, “Bir dil ölür, insanlığın büyük parçası ölür. Dili yaşatmazsak kültürü yaşatamayız. Düzce’de zengin bir dil kültürü varken, ‘biz ne yapabiliriz?’ diye düşündüğümüzde bu anabilim dalını kurmak fikri doğdu” dedi.

Konuşmaların ardından laboratuvarın açılış kurdelesi kesildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz