Nalçik’te “Abhazya Kültür Merkezi” Açıldı

0
373

Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te, çok sayıda ülkenin kültür ofislerinin bulunduğu Milli Kültürler Genel Merkezi bünyesinde bir “Abhazya Kültür Merkezi” açıldı.

Oluşumuna, Abhazya Kültür Bakanlığı, Devlet Üniversitesi ve Kabardey Ziraat Akademisi Filoloji bölümü Başkanı İnga Katsba’nın önayak olduğu merkezin açılış gecesine Abhazya’dan ve Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nden yüze yakın özel davetli katıldı. Bunların arasında Kabardey parlamenterler de vardı.

Açılış konuşmasını Milli Kültürler Genel Merkezi Başkanı Vladimir Vorokov yaptı. Vorokov kendisinin de Abhazya vatandaşı olduğunu ve gurur duyduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında, uzun zaman önce olması gereken bu merkezin açılışıyla Kuzey Kafkasya’da önemli bir adım atıldığını, iki kardeş halkın tarih boyunca süren kültür birliğinin artarak devam edeceğini ifade etti.

Abhazya’yı tanıtan bir slayt gösterisinin ardından, ikinci bölümde Abhazya’dan giderek orada okuyan gençlerin de aralarında bulunduğu, Kuzey Kafkasya Sanat Akademisi öğrencilerinin Abhaz ve Adıge halk şarkılarından oluşan konseri ve Kabardinka Devlet Halk Dansları ekibinin gösterisi sunuldu.

Ardından katılımcılara Abhaz mutfağından özel lezzetler ikram edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz