51 Suriye Çerkesi Rusça sınavını başardı

0
400

Krasnodar Kray Adıge Khase Başkanı Asker Soht, Adıgey Cumhuriyetinin Tahtamukay bölgesi Panahes köyüne yerleştirilen Suriyeli Çerkeslerden 51 kişinin 11 Mart’ta Rusça sınavına girdiği ve tamamının sınavı başarıyla geçtiğini açıkladı.

Ulusal Sorunlar, Medya ve Yurttaşlarla İlişkiler Komitesi Başkanı Asker Şhalahov’un verdiği bilgilere göre, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren kanuna göre yabancılar için Rusça sınavı üç etapta gerçekleştiriliyor. Geçici ikamete başvurabilmek için, sürekli ikamet ve vatandaşlığa hak kazanabilmek için sınavları geçmek gerekiyor. Sınav sadece dil bilgisini değil, temel vatandaşlık ve tarih bilgisini de içeriyor.

Panehes köyündeki Suriyeli Çerkeslerin büyük çoğunluğu geçici ikamet için sınav verdi. Yabancılar için Rusça sınavları Adıgey Devlet Üniversitesi tarafından düzenleniyor, sınav giriş ücreti 5000 ruble. Üniversite sınavlara hazırlık için de hizmet veriyor. Maykop’ta ve yaklaşık 140 Suriye Çerkesinin yaşadığı Panehes’te açılan kursların katılım ücretleri 24 saati 4000, 72 saati ise 6600 ruble.

Rusça sınavlarının yıl boyunca devam etmesinin planlandığını ifade eden Asker Soht, “Yıl sonuna kadar Adıgey’de yaşayan, çocuklar ve emekliler dışındaki bütün Suriye Çerkesleri Rusça sınavını vermek zorunda” dedi.

Adıgey Federal Göç Servisinin 1 Ocak 2015 tarihli bilgileri ve Asker Şhalahov’un beyanına göre, Adıgey’de 1109 Suriyeli Çerkes yaşıyor. Bunların 603’ü Rusya Federasyonu’nda geçici ikamet izni, 421’i sürekli ikamet izni, 22’si vatandaşlık aldı. 63 kişi geçici sığınma hakkı aldı. Bunların dışında 82 geç de öğrenci vizesi ile iki yüksek eğitim kurumunda öğrenim görüyor. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz