Kutayev davası AİHM’e götürülecek

0
428

Nijni Novgorod merkezli insan hakları örgütü İşkence Karşıtı Komite, Çeçen siyasetçi ve sivil toplum adamı Ruslan Kutayev davasıyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. İşkence Karşıtı Komite, Rusya makamları tarafından başta işkence yasağı ve adil yargılanma hakkı olmak üzere İnsan Hakları Sözleşmesi’nin çeşitli maddelerinin ihlal edildiğini kaydediyor.

Ruslan Kutayev, geçen yılın Şubat ayında Çeçen-İnguş halklarının sürgün edilmesinin 70. yıldönümü münasebetiyle Çeçenya’nın başkenti Grozni’de bir konferans düzenledi. Konferansın ardından sürgünü anma yasağına karşı geldiği için Ramzan Kadirov ile görüşmeye çağrıldı. Birkaç gün sonra da uyuşturucu bulundurmak suçlamasıyla gözaltına alındı. 7 Temmuz 2014’te 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 31 Ekim 2014’te cezası üç yıl on aya indirildi.

Uzmanlar, Kutayev hakkındaki suçlamaların tamamen asılsız olduğunu ve verilen cezanın siyasi bir karar olduğunu belirtiyor. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Kutayev’i ‘düşünce suçlusu’, Memorial ise ‘siyasi mahkum’ olarak tanıyor. İnsan Hakları İzleme örgütü de Kutayev’in serbest bırakılmasını istemişti. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz