“Bu ülkede başka isme yer yok”

0
443
MOSCOW, RUSSIA -DECEMBER 27: Head of the Chechen Republic Ramzan Kadyrov attends a State Council meeting at Grand Kremlin Palace on December 27, 2012 in Moscow, Russia. During the meeting Russian President Vladimir Putin said that he will sign a bill that will ban Americans from adopting Russian children. (Photo by Sasha Mordovets/Getty Images)

Ramzan Kadirov kendisini bütün Çeçenlerin mutlak sahibi gibi görüyor. Konuşmalarında sık sık Çeçen halkına, ‘kendisinin herkesi temsil ettiğini, diğerlerinin ise hiç kimse olduğunu’ hatırlatıyor.
İnternette, Çeçenya’da bir vatandaşın Cuma namazı çıkışında devlet başkanı Ramzan Kadirov ve çevresiyle ilgili eleştiride bulunduğu bir video yayınlandı. Konuşmanın henüz ikinci dakikasında sivil giyimli kişiler yaklaşıyor ve konuşan kişiyi götürüyorlar, ayakkabısını giymeye bile fırsat vermiyorlar. İktidarı eleştirinin kökünden bastırıldığı, anında sert şekilde cezalandırıldığı ülkede yaşanan olay yönetime meydan okuma gibi görünüyor.
24 Nisan’da muhtemelen Caharkale’deki camilerden birinde Cuma namazı çıkışında yaşlı bir vatandaş cemaatten biraz bekleyip kendisini dinlemelerini istedi. Heyecanlıydı, duygusal bir konuşma yaptı:
“Bekleyin, bekleyin, beni dinleyin! Konuşmama izin verin. Konuşmamı bitirdiğimde, haklı mıyım değil miyim, bahsettiğim şey önemli mi değil mi bana söyleyin. Şu kameraları kaldırın, çekmeyin. Çeçenya’da, dinleyin, Çeçenya’yı Çeçenler’den aldılar. (burada) Artık atalarının vatanını satan piçler hüküm sürüyor. Akıllı, bilge, sabırlı, dürüst, merhametli Çeçenlerden söz hakkını aldılar. Onların ne bugünü ne yarını var artık. Haklarını savunamaz oldular. Zayıflara merhamet yok. Zayıfları eziyorlar, yok ediyorlar. Bu piçler (Kadirovcular) nefes almamıza bile izin vermiyor, Çeçen halkını yok ediyorlar. O (Kadirov), Çeçenlerin soyu olmayacak dedi. Zengin bir hırsız değilse eğer, kızlarımız çocuklarımızla evlenmiyor. Eğer haydut (silahlı Kadirovcu) değilse, genç kızlar delikanlılarla evlenmiyor. Emeğin kazandığı ile hırsızlık malı arasında fark kalmadı”.
(Arkadan sesler geliyor: “Allahu Ekber!”, “Doğru söylüyorsun”, “Doğru söylüyor”)
Konuşan kişinin yanına Kadirovcular geliyor. Götürülürken şunları söylüyor: “Durun, ayakkabımı giyeyim. Hayvanlar arasında yaşamaktan bıktım! İnsanlar vahşi hayvanlara döndü! Yaşamak istemiyorum. Ölmek istiyorum”.
Hz. Muhammed (sav) bir hadisinde “Cihadın en üstünü zalim hükümdara karşı doğruyu söylemektir” buyuruyor. Konuşmayı yapan belki bunu bilmiyordu, belki de özellikle iyi bildiği için böyle hareket etmişti. Kim olduğu da bilinmiyor, nerede olduğu da. Başına ne geldiği hakkında hiç bir bilgi yok. Bugüne kadar Çeçenya Cumhuriyetinde, genç Çeçenlerin adaletsizliğe karşı gösterdikleri duygusal tepkiler görülüyordu. Her vaazdan sonra imamlar cemaate seslenir ve kendilerini endişelendiren soruları sormalarını ister. Safça soru soran birkaç kişiyi hemen alırlar. Bunlar ya ilelebet kaybolur ya da ölü bulunurdu. Yanlarında da her zaman silahlar ve vahhabi kitapları bulunurdu bir şekilde!
Özgürlük Radyosu Rusça servisi Çeçenya masasından Lema Çabayev, ülkede baskıların sınıra ulaştığını söylüyor: “Sabırların tükenmesine ramak kaldı. Artık tehdidi dağlardan ya da ormandan beklemeye gerek yok. Birazcık izzeti nefsi olan insanlara isyan duygusu ulaştı bile”.
Ramzan Kadirov kendisini bütün Çeçenlerin mutlak sahibi gibi görüyor. Konuşmalarında sık sık Çeçen halkına, ‘kendisinin hepsini temsil ettiğini, diğerlerinin ise hiç kimse olduğunu’ hatırlatıyor: “Bu ülkede otoriteler yok. Otorite benim. Direksiyonda ben varım, başka kimse yok. Ramzan var o kadar! Ramzan ve geri kalanlar! Biz bu ülkeden Gantemirov, Zavgayev, Yamadayev soyadlarını ancak temizledik. Kadirov soyadı ilk sırada. Bu ülkede başka aileye yer yok!”
Gazeteci geçenlerde Caharkale’de Cambulat Dadayev’in federal güvenlik güçleri tarafından öldürülmesini ve ardından çıkan anlaşmazlığı da hatırlattı. Çabayev, Kadirov’un tepkisi aslında öldürülenin sıradan bir Çeçen olmamasından kaynaklandı diyor:
“Son bir ayda üç kişi öldürüldü, kesinlikle herhangi bir savaşa katılmamış olan, Nadtereçni bölgesi Gvardeyski köyünden üç kişi. “Bastrıkin vs Kadirov” sohbeti devam ederken, önceki gün Gvardeyski’den, Ali-Yurt’tan bir kişi daha öldürüldü. Moskova’ya gitmek için havaalanına gidiyordu. Durdurdular, güçlü, iri yapılı biriydi. 23’ünde öldürdüler, 24’ünde bahçeye attılar. İnsanlar Kadirovculara cesedi iade ettikleri için müteşekkir. Evet, polisler her zamanki sözü tekrarlayarak cesedi verdiler: “İşte köpeğiniz, onu gömün”.
Çabayev, adı bilinmeyen adamın camideki konuşması esnasında cemaatten gelen onaylayıcı tepkilerin, en itaatkarlarda bile tahammül kalmadığını gösteriyor dedi: “İnsanlar, yok etmeye izin verildiğini biliyor. Putin için en önemlisi, halkın zincire bağlı kalması, ayaklanmaması, grev yapmaması, kendisine karşı mücadele etmek için dağa gitmemesi, başkalarına örnek oluşturmamasıdır”.
İslam’da cami, toplumsal ve siyasi yaşamı ilgilendiren hayati meselelerin konuşulduğu yerdir. Çeçenya Cumhuriyetinde ise cami toplu gözetleme yeri halini adlı. İslam, Ramzan Kadirov’un tercih ettiği şekliyle görünür oluyor. İnsanlar korkuyor ve susuyor. Ama kendileri için değil, kendileri yüzünden zarar görecekler için.

Kaynak: Ekho Kavkaza
Çeviri: Ajans Kafkas

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz