Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kuaşev’in otopsi raporu tepki topladı

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Başkanı Valeri Ustov, Timur Kuşaev’in ölümü ile ilgili yaptığı açıklamada, ölüm sebebinin akut koroner yetmezliği olduğunu ve zehirlenme izine rastlanmadığını söyledi.

Ustov, ayrıca, Kuaşev davasının kapanmadığını ve soruşturma süresinin 16 Nisan 2016’ya kadar uzatıldığını belirtti.

Ustov, yaptığı açıklamada, “Dava, Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in bizzat denetiminde yürütülüyor. Biz her hafta soruşturma hakkında ona rapor veriyoruz. Şu ana kadar 100’den fazla görgü tanığı sorgulandı. Umuyorum ki, davayı Nisan’a kadar sonlandıracağız” dedi.

Gazeteci ve insan hakları aktivisti Timur Kuaşev, 1 Ağustos 2014’te Nalçik‘te ölü olarak bulunmuş ve soruşturma bilgilerine göre cesedinde enjeksiyon izine rastlanmıştı.

“Soruşturmaya inanmıyorum”
İnguşetya “Maşr” örgütü Başkanı Magomed Mutsolgov, Kabardey-Balkarlı gazeteci Timur Kuaşev’in ölümü ile ilgili soruşturmanın bir formaliteden ibaret olduğunu söyledi. Mutsolgov’un düşüncesine göre, Timur Kuaşev cinayeti sonuçsuz bırakılacak. Mutsolgov, bu davayla ilgili soruşturmanın açıklamalarına güvenmediğini de açıkladı.

Mutsolgov, “Soruşturmaya ve onların yürüttüğü incelemelere inanmıyorum. Bu güvensizliğim, uzun yıllardır insan hakları alanında yürüttüğüm çalışmalardan ve gördüğüm somut örneklerden ileri geliyor. Eminim ki, bu dava çözülmeyecek. Kabardey-Balkar’da öldürülen Makşarip Auşev cinayetinin çözülmediği gibi. Bu konuda, özellikle altını çizmek istiyorum ki, ülkemizdeki sorgu hakimlerinin büyük çoğunluğunun bu tür suçları açığa çıkarma konusunda yeterince tecrübesi var. Aynı şekilde onların bunun için gerekli imkan ve kaynaklarının olduğuna da eminim. Bu tür davalar tamamen hukuk alanında, herhangi bir entrika ve siyasi bileşen olmadan incelenmelidir” açıklamasında bulundu.

Mutsolgov, savcılığın Kuaşev’in ölüm nedeni olarak koroner kalp yetmezliğini göstermesiyle ilgili olarak, “Zaman zaman medyada yazılanları takip ediyorum. Açıkça ifade edeyim ki, Timur’un ölümü ile ilgili soruşturma detaylarını bildiğimi söyleyemem. Soruşturmada herhangi bir acele veya titizlik görmüyorum. Benim görüşüme göre soruşturma formaliteden yürütülüyor. Cinayet işleneli uzun bir zaman geçti ve ben artık soruşturmanın somut bir sonuca ulaşmasını bekliyorum” dedi.

Kavkazki Uzel haber ajansının verdiği bilgilere göre, 6 no.lu Moskova Polikliniği kardiyoloğu Arsen Beytuganov, ani ölümlere neden olabilecek birden fazla kalp hastalığı bulunduğunu ve kişinin ölüm nedeni bulunamadığında doktorların genelde, “akut koroner yetmezlik” tanısını koyduklarını ifade etti.

“Bu bir cinayet”
Kabardey-Balkarlı insan hakları savunucusu Valeri Hatajukov, “Ben Timur’u iyi tanıyordum. Kesinlikle biliyorum ki, onun ölümü cinayet” ifadesinde bulundu.
Hatajukov konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Kuaşev’in cesedi evine 20 kilometre uzaklıkta ayaklarında terlik varken bulundu. Nalçik sokaklarında pijamayla dolaşıyor olamaz.

Ayrıca onun hiç bir zaman bir sağlık şikayeti olmadı. O, fiziken güçlü bir insandı. Düzenli olarak spor yapar, sigara ve alkol kullanmazdı. Bunu herkes bilmekte.

Uzmanlar tarafından ölüm nedeni olarak gösterilen akut koroner yetmezliğinin sebebinin ne olduğunun bilinmesi gerekiyor. Eğer komisyonun elinde ölüm nedeninin zehirlenme olduğunu gösteren bilgiler yoksa, koltukaltında bulunan iğne izini nasıl izah edecekler? Tehdit aldığını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Timur cinayeti soruşturması ile ilgili durumu avukatı aracılığıyla yakından takip ediyoruz. Bir problemleri olduğunda onlara yardımcı oluyoruz.” (ajanskafkas)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img