Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çeçenya’da “ahlak anketi”

Çeçenya’da ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında “ahlak pasaportu” uygulaması başlatıldı.
Öğretmen ve öğretim üyelerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, henüz hiç kimse ankete katılmayı reddetmedi. Yerel bir sivil örgüt temsilcisinin düşüncesine göre, böylesi bir anket Rusya Anayasası’na aykırı.
Çeçenyalıların anlattığına göre, yaklaşık bir haftadır, okul, teknik okul ve üniversitelerde, gençlere, “ahlak anketi” yapılıyor.
İsminin açıklanmasını istemeyen bir öğretmen, “Birkaç gündür tüm işimiz bu ‘ahlak anketi’ denen şeyi doldurmaktan ibaret. Şu veya bu gençle ilgili tüm bilgilere yer vermek gerekiyor, onun sülalesi, tarikatı, hangi sporla ilgilendiği, hangi gençlik birliklerinde yer aldığı, herhangi bir sanat dalıyla ilgileniyor mu gibi bilgiler bunlar” dedi.
Öğretmenin ifadesine göre, anketler doldurulduktan sonra gencin ailesinden bir büyüğün, bölge polisinin ve imamın anketleri imzalaması gerekiyor. Öğretmen, “Bu anketin ne amaçla ve niçin yapıldığını anlamak mümkün değil. Diğer cumhuriyetlerde böyle bir uygulama yok” dedi.
Roza isimli bir veli, “Oğluma, okulda, bu ahlak anketi denen şeyi verdiler. Doldurup geri getirmesini istediler. Bu ‘anketi’ dolduran kişiyle ilgili tüm bilgilerin dışında oraya kişinin renkli bir fotoğrafını yapıştırması, ayrıca bu bilgileri kimin onayladığını göstermesi gerekiyor. Bu ‘anketler’ neden özellikle şimdi gerekli oldu, üstelik yöneticilerimiz, Çeçenya’nın, Rusya’nın en sakin yeri olduğunu ve burada hiç vahhabi veya terörist bulunmadığını söylerken” açıklamasında bulunuyor.
Caharkaleli Said-Hüseyin, şu anda anket çalışmasının okul ve üniversitelerdeki gençlere yönelik yürütüldüğünü, ancak ileride tüm ülke halkını kapsayabileceğini belirtiyor.
Groznenski bölgesindeki okullardan birinde öğretmenlik yapan Madina, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Anket sadece 8-11 sınıflarda okuyan erkek öğrencilerle ilgili. Anketi, ebeveynlerin doldurması, bölge polisi ve cami imamının onaylaması gerekiyor. Son bir haftadır bununla ilgileniyoruz. Bu yeni uygulama ne çocuklarda ne ebeveynlerinde memnuniyetle karşılanmadı. Bununla birlikte şimdilik reddeden kimse olmadı” dedi.
Groznenski bölgesinde halka uygulanan “ahlak anketi” işlemi ile bölge güvenlik mensupları ilgileniyor. Vatandaşların açıklamasına göre, polisler evleri dolaşıyor, gençlerden ilgili anketi doldurmalarını istiyor.
15 Mart’ta Groznenski bölgesi Pobedinski köyü sakinlerinden Rizvan, “Bize bir polis geldi ve bu ahlak anketini doldurmamız gerektiğini söyledi. Anketin 14-35 yaşları arası tüm erkekler için gerekli olduğunu söyledi” dedi.
Rizvan’ın ifadesine göre, polis büyük oğlu için anketi doldurdu ve gitti. Rizvan, “Polisler, anladığım kadarıyla bu ‘anket’ işinden memnun değiller, ama bu sorumluluk onlara yöneticileri tarafından verildi” dedi.
Ahmed isimli bir vatandaş, “Benim iki yetişkin oğlum var, ama büyük oğlum benimle yaşamıyor. İkincisi de kısa bir süre önce arkadaşlarıyla çalışmak için ülke dışına çıktı, çünkü burada bir iş bulmak çok zor. Polis bu anketle geldi, ona büyük oğlumun adresini verdim, küçüğü şu anda cumhuriyet dışında olduğu için bir şey yazmadı ve gitti” dedi.
Ülke vatandaşları, Çeçenya yönetimi tarafından yapılan ”ahlak anketi”ni doldurmanın gerekli olduğu gençlere camilerde de söylendi.
Rasul isimli bir vatandaş, “Cuma namazı öncesinde imam, gençlerin anketi doldurması gerektiğini, bunun gençlerimizi vahhabi, ekstremist ve benzeri şeylerin etkisinden korumaya imkan vereceğini söyledi” dedi ve bu anketlerin dinle ne gibi bir alakası olduğunu anlamadığını, ayrıca benzeri bir durumun bir başka bölgede bulunmadığını ifadelerine ekledi.
Bölge emniyet polislerinden birinin anlattığına göre, bölge müfettişi ve yerleşim yerlerindeki imamlara gençlerin anketi için görev verildi, toplanan anketlerin daha sonra belediye yönetimlerine verilmesi gerekiyor.
Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, açıklama yapan polis, “Bu anketlere dayalı olarak 14-35 yaş arası gençlerle ilgili bir veri tabanı oluşturulacak. Bunun ne için gerektiğini ve ne gibi bir faydası olacağını, dürüstçe ifade edeyim, tam olarak anlamadım” dedi. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img