Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Güncel Konular Sempozyumu”

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile Düzce Çerkes Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Adige Filolojisi: Güncel Konular Sempozyumu” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Sempozyumun açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mira Khachemizova gerçekleştirdi. Çerkeslerin zorlu süreçlerden geçtiğini belirten Prof. Dr. Khachemizova, “Filoloji biliminin gerçekleştirmesi gereken işler üzerinde konuşmak, dili tekrar canlandırmak ve koruma olanaklarını araştırmak sempozyumun amacını oluşturmaktadır” diyerek Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş sempozyumun, “Adige Dilinin Grameri” başlıklı kitabın yayınlanmasının 50.yılı anısına düzenlendiğini ifade etti. Sempozyumda; Türkçe, İngilizce, Rusça ve Çerkesce dillerinde sunumlar yapılacağını söyleyen Prof. Dr. Metin Akkuş, Çerkes kültürü ve Adige dili çevresinde yoğunlaşan sunumlarda dil ve edebi metinler başta olmak üzere tarih, kültür, toplum ve yaşamla ilgili önemli değerlendirmelerin yapılacağını dile getirdi.
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, coğrafyamızla gurur duyduğunu ifade ettiği konuşmasına, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederek başladı.
Bölgenin 26 farklı etnik kökene sahip insana vatan olduğunu ve özellikle Düzce’nin zulümden kaçan herkese kucak açarak insanlara sevgi ve saygıyla yaklaştığını vurgulayan Çakar, kültürü yaşatmanın en önemli boyutunun dil olduğunu, dil olmadan kültürü yaşatmanın mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Çerkeslerin kültürünü yaşatabilmek adına önemli değerlerin sempozyumla aktarılacağını söyleyen Çakar;Çerkeslerin geçmişi, bugünü ve yarını hakkında önemli birçok sonucun ortaya konulacağını belirterek sözlerini sonlandırdı.
Düzce Vali Yardımcısı Muhammed Mustafa İmamoğlu, Düzce’nin pek çok dile ve kültüre ev sahipliği yaptığını ifade ederek farklı kültürlerin kendilerine sahip çıkmasını değerli bulduğunu söyledi. Dışardan gelmiş olan milletlere kendi kültürlerini kaybetmemeleri için destek verdiklerini dile getiren Muhammed Mustafa İmamoğlu, etkinliğe destek olanlara teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.
Açılış konuşmalarının sonrasında sempozyumun oturumlar bölümüne geçildi. Başkanlığını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin’in yaptığı açılış oturumunda, Adige Cumhuriyeti ve Türkiye üniversitelerinden akademisyenler ve davetli konuklar, Çerkes tarihi ile ilgili önemli sunumlar gerçekleştirdi.
Sempozyumun ilk günü, “Abhaz-Adige Dilleri Gelecekte Nasıl Etkilenecekler?, Diaspora Çerkesleri Tarafından Osmanlı Devleti’nde Kurulan Dernekler, Adige Dili’nin Kuzey Kafkasya’da İşleyiş Tarzı” ve birçok güncel konuda yapılan oturumlarla sona erdi.
“Uluslararası Adige Filolojisi: Güncel Konular Sempozyumu”nun ikinci günü, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen oturumlarla devam etti. Programa katılan yerli ve yabancı konuklar ile öğretim üyelerinin katıldığı oturumlarda, konuşmacılar konu ile ilgili bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Sempozyumda, Adige Dil Filolojisi hakkında bilimsel tartışmalar gerçekleştirildi.
Etkinliğin üçüncü ve son gününde Köprübaşı-Ömer Efendi köyünde “Adige Kültürü ve Yemekleri Festivali” gerçekleştirildi. Festival kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Bölümünden Prof. Dr. Mira Unarokova ve Adige Peyniri üzerine araştırmalar yapan Orhan Halman konuştu. Çöven içinde mamursa yapımı ile ilgili atölye çalışmasının da yapıldığı festival, Adigece şiir dinletisi ve danslarla devam etti.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img