Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Dans ve şarkılarla 77 yıl: Vaynakh

Çeçenya’nın efsane topluluğu Vaynakh, 1939’un Ağustos ayında kuruldu. Kalabalık bir koro ve 30 dansçıya sahip olan Vaynakh’ın şarkı ve dans repertuarı çok geniş… İlk gösteri turunu 1940 yılında gerçekleştiren topluluk Moskova, Kursk, İvanov bölgesi ve Voronej’de sahneye çıktı.
Ünlü dansçılar AndarbekSadikov, Vakha Dakaşec, Gelani Yusupov’un yer aldığı Vaynakh, 1944 sürgününde çalışmalarına ara verdi. 1956 yılında yeniden toparlanmaya başlayan topluluk, 1958’de Grozni’deki Filarmoni Salonu’nda gösteri yaptı.
Vaynakh’ın ilk sanat yönetmenlerinden biri dünyaca ünlü balet Mahmud Esambayev’di. Vaynakh korosu şarkıcıları Maryam Aydamirova, Said Şaipov ve Valid Dagaev ile besteci Ömer Dima ülke çapında çok önemli çalışmalar yaptı.
1969’da grubun başına getirilen koreograf Hamit Elimbayev 25 yıl topluluğu yönetti ve dansın bir sanat olduğunu tüm ülkeye gösterdi.
Arjantin, Meksika, Peru, San Salvador, Kosta Rika, Panama, Portekiz, Almanya, Çekoslovakya, Ürdün, Kenya, Mozambik, Suriye ve Türkiye’de gösteriler yapan ve birçok yarışmadan ödüller alan Vaynakh grubu, Çeçen halkının ve kültürünün alameti farikası haline geldi.

Serap Canbek

Serap Canbek
Serap Canbek
İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki tahsilinin ardından sigorta sektöründe çalıştı. 2011 yılından beri Jıneps gazetesinde yayın kurulu üyesidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yeryüzünde güçlü izler bırakan kadın: Şamirze Ludmila

Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki binasının önüne 1994 yılında dikilen ve Avrupa Birliği’ni sembolize eden heykeli yapan sanatçı Ludmila Tcherina’nın babasının Çerkes olduğunu tesadüfen öğrenip de...

Sürdürülebilir kültürel miras

Sürdürülebilir kültürel miras Çocuklar, bir halkın kimliğini ve kültürünü yansıtan anadilleriyle kimlik kazanır ve sosyalleşir. “10 sene sonra bulamayacağımızı düşündüğümüz Adıgabze çocuk seslerini kayıt altına...

Savaşa dair iki film

Abhazya Savaşı’nın 30. yılında, Gürcistanlı yönetmen ve senaryo yazarı Nana Janelidze’nin “Devam Et Lisa” ve Tiflis’te yaşayan Abaza yönetmen Anna Dziapşipa’nın “Sınır Çizgisinde Otoportre”...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img