Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Tarla Günü Etkinliği

0
7

21 Eylül 2016 Çarşamba günü Düzce ili Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde “Tarla Günü Etkinliği” düzenlendi. Etkinliğe Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Tarım Kredi Kooperatifi Yönetimi, Bamya Üreticileri ve köy halkı katıldı. Köprübaşı Köyü’nde on bir gencin Bamya Yetiştiriciliği Projesi kapsamında hazırladığı bahçe gezildi, ürünler hakkında bilgi alındı. Katılımcılara kitapçıklar dağıtıldı. Kazan Projesi kapsamında Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği ile proje ortağı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün düzenlediği Sebze Yetiştiriciliği Kurslarına katılan gençlerin, ziraat mühendislerinin desteği ile başladığı bamya yetiştiriciliği oldukça ilgi görüyor. Bamya bahçesi ile deneyim kazanan gençler, gelen yoğun bamya taleplerine yetişmeye çalışıyor.
Kazan Projesi’nin sloganı “Köyler Canlanıyor” hızla yayılıyor. Özellikle köylerde doğal ürünlerin değer kazanması ve gençlerin tarım ile daha çok ilgilenmesi hedeflenmekte. Gençlerin mevcut işlerinin yanı sıra bir yandan da tarım ile ilgilenmeleri gelecek adına olumlu bir adım olacak. Projenin bir başka hedefi de köylerde üretilen doğal ürünlere yeni pazarların kazandırılması…
Kalkındırma Derneği’nin önümüzdeki aylarında köyde gerçekleştirmek istediği Kabak Festivali de planlanan çalışmalar arasında. Köprübaşı Köyü’nde uzun yıllardır yetiştirilen, oldukça verimli ve kalitesi yüksek olan Çerkes Kabağının daha geniş kitleler tarafından tanınması hedefleniyor.
Tarımın giderek artması, gençlerin topraklarından ürün alır hale gelmesi, alternatif ürünlerin yetiştirilebilmesi ve pazar payının genişletilmesi köy ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Haber: Mesut Önder

Önceki İçerikSon Ubıh Tevfik Esenç
Sonraki İçerikİKKD 65. sezonunu açtı
Jiy Zafer Süren
1951’de Samsun’da doğdu. Üniversite’yi terk etmiş ve muhasebeci olarak çalışarak emekli olmuştur. Çeşitli dergilerde şiir ve araştırma yazıları yayınlandı. Kafkasya üzerine yayın yapan, As Yayın’ın kurucuları arasında yer aldı. “Çipxe, Kafkas Aile Armaları” (derleme) ve “Tama Bahar Gelmeyecek” (şiir) isimli iki kitabı vardır. Nisan 2008 itibariyle Jıneps gazetesi yazarları arasında yer aldı, Ocak 2011 tarihinden bu yana yayın kurulu üyesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here