Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

KAFDAV’dan DUYURU

Değerli Jıneps Gazetesi Okuyucuları,

Bildiğiniz üzere atalarımız Kafkasya’nın muhtelif bölgelerinden zorunlu olarak Osmanlı topraklarına geldikten sonra dillerimizin, kültürel değerlerimizin kaybolmaması ve gençlerimizin eğitimi amaçlı Kahire’de 1899-1900 yıllarında 4-5 sayı İTTİHAD gazetesini, İstanbul’da da 1911-1913 yılları arasında 59 sayı ĞUAZE=Rehber gazetesini çok yönlü yazı ve dilsel araştırmalarla dolu olarak yayınladılar. KAFDAV olarak Ğuaze gazetesinin 50 sayısını bir araya getirip hem orijinal Osmanlıcasını hem de Latin harfleri ile transkribesini yayına hazırladık.

Son 5 yıl içerisinde yurt içi ve yurt dışı 600 ayrı kütüphane, el yazması merkezi, üniversite ve araştırma kuruluşlarına yazdık ancak 40, 41, 42, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 60-1. (Kafkas adıyla çıktı) sayılarını bulamadık.

Sizden istirhamımız; 1900’lü yıllarda İstanbul ve çevresinde ya da başka yörelerde yaşamış akrabalarından/yakınlarından kalan kütüphanesinde eski Türkçe materyali olan hemşeri ailelerin iletişim bilgilerini bizlere ulaştırmanızdır. Biz, kendileri ile yazışır veya gider görüşürüz.

-115 yıl önce atalarımızın önem verdikleri ve yazıp bizlere bıraktıkları görüş ve tavsiyeleri yeni kuşaklarımıza aktarmamıza katkılarınızı,

-Evinde; Osmanlıca, Arapça, Almanca, Fransızca, İngilizce ve Türkçe eski kitap-dergi-gazete bulunanların incelenmesini, gerekirse yayınını sağlamak ve aslını iade etmek üzere KAFDAV’a ulaştırmalarına vasıta olmanızı, özellikle istirham ediyor, zahmetleriniz için peşinen teşekkür ediyoruz.

KAFKAS ARAŞTIRMA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img