Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Sine Ergün’e Avrupa’dan ödül

Sine Ergün, “Baştankara” kitabı ile Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.
Genç yazarları keşfetmeyi amaçlayan Kitapçılar Federasyonu, Avrupa Yazarlar Konseyi ve Yayıncılar Federasyonu tarafından organize edilen ‘Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’, bu yıl 12 ülkeden seçilen genç yazarları ödüllendirdi.
Zeynep Oral başkanlığında, Metin Celal, Suat Karantay, Çiler İlhan ve Tarık Günersel’den oluşan jüri Türkiye’den ödülü Sine Ergün’e layık gördü. 23 Mayıs 2017’de Brüksel Concert Noble’de düzenlenecek ödül töreninin ardından 12 yazar, beş bin euro para ödülünün de sahibi olacak.


1982 doğumlu Ergün’ün öykü, şiir, çeviri ve denemeleri çeşitli dergi ve derlemelerde yer aldı. İlk öykü kitabı ‘Burası Tekin Değil’, 2010 yılında ilk kez Yitik Ülke Yayınları tarafından yayımlandı. Ergün 2012 yılında yayımlanan ‘Bazen Hayat’ adlı ikinci öykü kitabıyla 2013 Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görülmüştü.
Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü bu yıl ayrıca Arnavutluk’tan Rudi Erebara, Bulgaristan’dan Ina Vultchanova, Çek Cumhuriyeti’nden Bianca Bellová, Yunanistan’dan Kallia Papadai, İzlanda’dan Halldóra K. Thoroddsen, Letonya’dan Osvalds Zebris, Malta’dan Walid Nabhan, Karadağ’dan Aleksandar Bečanović, Hollanda’dan Jamal Ouariachi, Sırbistan’dan Darko Tuševljaković ve İngiltere’den Sunjeev Sahota kazandı.

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img