Kitap: Nur Çeşmesi

0
673

Ayşe Nart

Nur Çeşmesi Ayşe Nart’ın 4. Boyut ve Ötekiler adlı romanlarından sonra üçüncü romanı. Elbette ilk iki romanın kazandırdığı deneyimin ardından sağlam bir örgü, sürükleyici bir dille yazdığı bir roman olma özelliğine de sahip. Olaylar Danimarka’da geçiyor. Romanda şu yaşadığımız son günlerde hepimizin acıyla tanık olduğu, kimi tarikatlara bağlı cemaatlerden görevlilerce çocuklara yapılan cinsel istismar konusu ele alınıyor. Çocuk istismarlarının eğitimdeki hangi boşluklardan, hangi hukuki dayanaklardan yararlanılarak yapıldığını, nasıl bir kafa yapısının ürünü olduğu, anlaşılmaya çalışılıyor. Ve elbette çocukların sönen hayatları, yaşadıkları dehşet ve travma bu çocukların aile yapılarına da değinilerek işleniyor. (Tanıtım Bülteni’nden)

“Tarihin her döneminde rastlanılan, insanlığın kara lekesi çocuk istismarlarının maalesef hiç küçümsenmeyecek denli büyüdüğüne hala bu zamanlarda da görür olduk, duyar olduk. Mesleğim gereği, uzun bir araştırma evresi geçirdim. Oldukça etkilendim ve kitabıma yazmak istediğim her şeyi psikolojik olarak tamamlayamadım; adım adım içlerine girdiğim gerçekler acı acı buruyordu beni. Her ne kadar kurguda olsa kitabım, gerçeklerden uzak değildi. Araştırmalarıma başladığımda, İslam ülkelerinde bu oranın, daha çığlık getirdiğine şahit oldum. Ben bu araştırmalar içerisinde iken, dikkatimi özellikle Türkiye’deki tarikatlar ve Danimarka’da ki cami ve evlerde yapılan gizli toplantılar, beni bu romanı kurgulamaya zorladı. Zorladı diyorum, zira hiç kolay olmadı yazmak. Kitap bitene kadar psikolojik olarak oldukça etkisi altında kaldım. Tarikat ve cemaat çocuklarının beyinleri sanki bir nevi hipnoz altında gibi idiler. Tarikatlar elbette tüm dünya da ola gelen İslam ve Hristiyan aleminin en gizli, yüze çıkarılmak istenmeyen, yüzleşmekten kaçınılan sorunu idi. Ancak, İslam tarikatlarının daha başıboş, din dokunulmazlığı ve kontrolsüz oluşu cinsel istismarların da artışına neden oluyordu, Hristiyan tarikatlarına nazaran. Maalesef bir zehir gibi çocukları saran bu tarikatlar umuyorum çocuklarımızın peşini birgün vicdanlarının sesiyle bırakırlar. İnsanoğlunun en savunmasızı, en masumu çocuklardır.
Tüm dünya çocuklarının korunması ve sahip çıkılması dileğiyle ’Nur Çeşmesini’ okumak isteyen, ilgi duyan herkese teşekkür ediyorum. Umarım, seslerini duyuramayan tüm çocukların bu kötülükler içinde ki çırpınışlarına ses olur bu kitap.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz