Soykırımın 153. yılı

0
581

Çerkes Sürgün ve Soykırımı’nın 153. yıl etkinlikleri mayıs ayının ilk günlerinde başladı. Farklı kurumların düzenlediği panel ve konferanslarda sürgün ve soykırım konuşuldu.
21 Mayıs günü ise Türkiye’de Çerkeslerin yoğun olarak yaşadıkları bütün bölgelerde dernekler öncülüğünde anma programları gerçekleştirildi.
Anavatanın farklı noktalarındaki anma etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi. Türkiye’deki etkinliklerin ana mekanları ise Kefken ve Taksim’deki Rusya Konsolosluğu oldu.
Karaçay-Çerkes’in başkenti Çerkesk ve Türkiye Eskişehir’de sürgün anıtlarının açılışı yapıldı.
Çerkes Sürgün ve Soykırımı ile ilgili olarak önceki yıllara oranla daha fazla sayıda siyasetçi açıklama yaparken, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş TBMM’ye meclis araştırması önergesi sundu.
2014 yılında diasporada gerçekleştirilen 150. yıl etkinlik programları, “Diriliş ve kimlik mücadelesi” umutlarını güçlendirirken, sonraki yıllarda yapılan etkinlikler ‘kimlik nostaljisi’nin ötesine geçememeye başladı. Oysa, Çerkesler adalet talep etmek ve kimliklerini geleceğe taşıma adına, yaşadıkları her coğrafyada demokrasi, daha fazla demokrasi için mücadele etmek zorundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz