Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Vicdan ve Adalet Nöbeti

İstanbul’un Kadıköy ilçesi Yoğurtçu Parkı’nda 1 Ağustos’ta başlatılan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin son gününde Demokratik Çerkes Kongresi – Girişimi de (DÇK-G) destek ziyaretinde bulundu.

DÇK-G üyesi Birgül Asena, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada boyu, soyu, dini, şarkısı, anadili kendilerine benzemeyenler için de “vicdan ve adalet” istediklerini belirterek, “Bir Çerkes atasözü ‘Umudu olmayanın atı koşamaz’ der. Bizler umudumuz ile vicdan ve adalet nöbetindeyiz, buradayız” dedi.

Çerkeslerin gösterdiği dayanışmanın çok anlamlı olduğunu söyleyen Sırrı Süreyya Önder ise “Çerkeslerin adına konuşma yetkim yok, ama Çerkeslerin gölgesinde konuşma yetkim var. Bu dayanışma çabaları çok anlamlı. Zulme karşı durmak çok önemli, tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Demokratik Çerkes Kongresi – Girişimi’nin mesajı:

Değerli Basın Emekçileri,
Değerli Vicdan ve Adalet Nöbetçileri
Bu nöbetteki tüm birey, kurum ve kimlikleri Demokratik Çerkes Kongresi-Girişimi adına saygıyla selamlıyoruz.
Bizler;
Boyu-posu, soyu-sopu, dini-imanı, şarkısı-türküsü, anadili, sesi bize benzemeyenler için, sessizler için de “VİCDAN” diyoruz!
Bizim gibi düşünmeyenler, bizim gibi giyinmeyenler, bizim gibi var olmayanlar için de “ADALET” istiyoruz!
Bir Çerkes atasözü “Umudu olmayanın atı koşmaz” der.
Bizler umudumuz ile “Vicdan ve Adalet” nöbetindeyiz, buradayız.
Hepinizi saygı ile selamlıyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img