Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kadın Cinayetlerini Durdurun!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2017 Ağustos raporuna göre:
Ağustos ayında erkekler tarafından;

27 kadın öldürüldü,
26 çocuk istismara uğradı,
35 kadına cinsel şiddet uygulandı,
4 kadının yaşam tarzına saldırıldı.

Kadın cinayetlerinde kadınların mücadelesiyle geçtiğimiz aylara oranla azalma görüyoruz. Ancak kadın cinayetlerinde vahşetin önemli bir boyutu olan faili belli olmayan cinayetlerin ciddi oranda artmasından bahsedebiliriz. Ağustos ayında 27 kadın erkekler tarafından öldürüldü, öldürülen bu kadınların yarısından fazlasını yani 17’sini şüpheli ölümler oluşturuyor. Kadınların kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğraması, iş yerlerinde mobbing, cinsel şiddet, çocuk istismarı artarken; halk önlem aldı, tacizci veya tecavüzcüyü kendi yöntemleriyle açığa çıkarttı, yetkililere teslim etti. Bu ay bir kez daha çocuk yaşta dini nikâhla evlendirilen kadınların yıllarca gördüğü işkencelere, evliliğini sonlandıramayan kadınların intihar etmesine, boşanmak istediğinde öldürülmesine şahit olduk. Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: Antalya’da 4; İzmir’de 3; Konya Mersin ve Denizli’de 2 kadın öldürüldü.
Basından edindiğimiz bilgilere göre 6 çocuk tecavüze uğradı, 20 çocuk taciz edildi, istismara uğrayan çocuklardan 1’i engelliydi. 1 çocuk zorla evlendirilmek üzere kaçırıldı.
35 kadına cinsel şiddet uygulandı. Cinsel şiddet uygulanan kadınların 6’sı engelliydi.
Kadınlar dere kenarlarında, sokaklarda, evlerinde işkencelerle öldürülmüş şekilde bulunuyor. Öldürülen bu kadınların failleri belli değil. Ağustos ayında kadın cinayetlerinin yarısından fazlasını yani, %63’ünü şüpheli ölümler oluşturuyor. Bu durum kadın cinayetlerindeki vahşetin bir başka boyutta korkunçluğunu gözler önüne seriyor. Kadınların %22’si boşanmak istediği için, kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldü. Kendi hayatlarına dair karar vermek isteyen bu kadınlar en yakınları tarafından işkence edilerek öldürülmeye devam ediyor.
Devlet kadın cinayetlerindeki artan bu vahşete karşı harekete geçmeli, öldürülen kadınların faillerini bulmalı, açığa çıkarmalıdır.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img