Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Köprübaşı Ömer Efendi Köyü – Haç’emziye

Anadil Kursu

Düzce Köprübaşı Ömer Efendi köyünde Adigeceyi konuşabilenlere ve anlayıp da konuşamayanlara yönelik olarak 17 Aralık’ta okuma-yazma kursu başladı.
Adige Dili ve Edebiyatı Derneği ve Adige Kültür Evi Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştirilen kursun materyalleri Adige Dili ve Edebiyatı Derneği tarafından temin ediliyor.


Kültürler arası diyalog

21-28 Ocak tarihleri arasında Erasmus+ KA1 Gençlik Hareketlilik Programı çerçevesinde Türkiye, İtalya, İspanya, Bulgaristan ve Litvanya’dan 32 gencin katılımı ile gerçekleştirilen “Kültürler Arası Kazan” adlı projesi, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde düzenlendi.
Çeşitli eğitimler ve etkinliklerin yanı sıra, köyde yer alan Mutfak Atölyesinde, katılımcılar kendi ülkelerinin yemeklerini yaparak oluşturdukları menüler ile birbirlerine tanıtım yaptılar. Bunun yanı sıra köy halkının da katıldığı kültür gecelerinde, katılımcılar kendi ülkelerini, geleneklerini, oyunlarını ve yemeklerini anlattılar. Gruplar, köyde yer alan evlere ziyaretler yaparak, ev sahipleri röportajlar yaptı. Köyde yapılan Ahşap Boyama Kursuna katılan gençler kursiyerler ile birlikte keyifli çalışmalara imza attılar. 24 Ocak 2018 tarihinde Düzce Valiliği Konferans Salonunda yapılan Bilgilendirme Toplantısında proje hakkında bilgiler verildi.

Bir hafta boyunca Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde birçok etkinliğin yapıldığı projede, Düzce Profesyonel Aşçılar Derneğinin jüri olarak katıldığı Pasta Yarışmasında gruplar birbiri ile yarıştı ve birbirinden özel pastaların çıktığı yarışmanın sonunda ödüller verildi. Projenin son gününde katılımcılar, Düzce gezisi ile haftanın yorgunluğunu atarak ve ülkelerine döndüler. Programın bitiminde “Köyler Canlanıyor” sloganı ile etkinliklerine devam eden Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Derneği yetkilileri, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, önümüzdeki dönemlerde yeni çalışmalara devam edeceklerini belirttiler.

Haber: Mesut Önder

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img