Köprübaşı Ömer Efendi Köyü – Haç’emziye

0
779

Anadil Kursu

Düzce Köprübaşı Ömer Efendi köyünde Adigeceyi konuşabilenlere ve anlayıp da konuşamayanlara yönelik olarak 17 Aralık’ta okuma-yazma kursu başladı.
Adige Dili ve Edebiyatı Derneği ve Adige Kültür Evi Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştirilen kursun materyalleri Adige Dili ve Edebiyatı Derneği tarafından temin ediliyor.


Kültürler arası diyalog

21-28 Ocak tarihleri arasında Erasmus+ KA1 Gençlik Hareketlilik Programı çerçevesinde Türkiye, İtalya, İspanya, Bulgaristan ve Litvanya’dan 32 gencin katılımı ile gerçekleştirilen “Kültürler Arası Kazan” adlı projesi, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde düzenlendi.
Çeşitli eğitimler ve etkinliklerin yanı sıra, köyde yer alan Mutfak Atölyesinde, katılımcılar kendi ülkelerinin yemeklerini yaparak oluşturdukları menüler ile birbirlerine tanıtım yaptılar. Bunun yanı sıra köy halkının da katıldığı kültür gecelerinde, katılımcılar kendi ülkelerini, geleneklerini, oyunlarını ve yemeklerini anlattılar. Gruplar, köyde yer alan evlere ziyaretler yaparak, ev sahipleri röportajlar yaptı. Köyde yapılan Ahşap Boyama Kursuna katılan gençler kursiyerler ile birlikte keyifli çalışmalara imza attılar. 24 Ocak 2018 tarihinde Düzce Valiliği Konferans Salonunda yapılan Bilgilendirme Toplantısında proje hakkında bilgiler verildi.

Bir hafta boyunca Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde birçok etkinliğin yapıldığı projede, Düzce Profesyonel Aşçılar Derneğinin jüri olarak katıldığı Pasta Yarışmasında gruplar birbiri ile yarıştı ve birbirinden özel pastaların çıktığı yarışmanın sonunda ödüller verildi. Projenin son gününde katılımcılar, Düzce gezisi ile haftanın yorgunluğunu atarak ve ülkelerine döndüler. Programın bitiminde “Köyler Canlanıyor” sloganı ile etkinliklerine devam eden Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Derneği yetkilileri, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, önümüzdeki dönemlerde yeni çalışmalara devam edeceklerini belirttiler.

Haber: Mesut Önder

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz